Böcek davası firarisi önce ’ye gitmiş

Giriş Tarihi: 30.4.2016 16:28 Güncelleme Tarihi: 30.4.2016 16:40
Böcek davası firarisi önce ABD’ye gitmiş

Böcek davası firarisi eski Başbakanlık koruma amiri Serhat ’in yurtdışına kaçtıktan sonra 'ye gittiği ortaya çıktı.

SABAH, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 2011'de Keçiören'deki ikametgâhına ve resmi konutuna böcek adı verilen dinleme cihazı koymakla suçlanan eski Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amiri Serhat 'in izini 'de buldu.

Geçen yıl sonuçlanan böcek davasının iddianamesine göre, Kasım 2011'de Demir'in başında bulunduğu Başbakanlık Teknik Arama Ekibi, Erdoğan'ın konutunda ve ikametgâhında "rutin arama" görüntüsü altında casusluk operasyonu gerçekleştirmişti.

Arama Ekibi'nin Erdoğan'ın kullandığı kriptolu telefonunun altı da dahil olmak üzere odalara oldukça profesyonel ve uzun süreli dinleme cihazları yerleştirdiği ortaya çıkarılmıştı. Geçen yıl Haziran'da sonuçlanan mahkemede iki sanığa 7'şer yıl hapis cezası verilirken, aralarında Serhat Demir'in de bulunduğu üç firari sanıkla ilgili dosya ayrılmıştı.

ALMANYA DEYİP ABD'YE...

22 Ocak 2014'te görev yeri olan Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'ne dilekçe yazarak tedavi amacıyla Almanya'ya gideceğini söyleyen Serhat Demir'in ABD'ye gittiği anlaşıldı. SABAH'a konuşan Amerikalı bir kaynak Ohio'daki Kent State Üniversitesi'nden doktora sahibi olan Demir'in 5 Mayıs 2014'e kadar ABD'de bulunduğunu fakat daha sonra Almanya'nın Münich kentine uçtuğunu belirtti. Geçen şubatta sanıkların örgüt bağlantılarıyla ilgili olarak hazırlanan ikinci böcek iddianamesinde, Demir'in bir yandan Erdoğan'ın konutunu dinlerken bir yandan da Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde Başkatip olarak çalışan Hasan Akın'nla da irtibat halinde olduğu belirtilmişti.

İddianameye göre Demir'in dövüş sporları hocası olan eski Başkatip Akın aynı zamanda onun Başbakanlık Koruma Dairesi'nde görevlendirilmesini sağlamıştı. Akın'ın Pennsylvania'da yaşayan Fethullah Gülen'in talimatları doğrusunda Demir'e söz konusu dinleme cihazlarını aldırdığı ve Kasım-Aralık 2011'de dinlemeleri gerçekleştirdiği öne sürülüyor. Geçen Şubat'ta hakim karşısına çıkarılan Akın iddiaları reddetmiş ve mahkeme tutuksuz yargılanma kararı vermişti.

KÖSTEBEKLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

2015 yaz kararnamesiyle Washington'dan ayılan Hasan Akın, firari Demir ABD'yi ziyaret ettiğinde hala görev başındaydı. İkilinin bir teması olup olmadığı ise henüz aydınlatılabilmiş değil. Demir'in ABD'ye doğrudan mi gittiği yoksa Almanya'da bir süre kalıp daha sonra mı gittiği de bilinmiyor.

Facebook hesabını 2015 yaz aylarına kadar aktif bir şekilde kullanan Serhat Demir'in sosyal medya faaliyetleri de bulunduğu ülkeler ile ilgili fikir veriyor. 21 Mayıs 2015'te Almanya'nın Recklinghausen şehrindeki bir dövüş klübü hakkında yorum yazan Demir'in Google Plus profilinde de yaşadığı yer olarak İrlanda'nın Dublin kenti görünüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böcek davası firarisi önce ABD’ye gitmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN