Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin PKK'dan bahsetmeyen Cizre raporu!

Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok başkanlığında, İstanbul Milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ile Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan'ın yer aldığı heyet, ilçedeki incelemelerinin ardından bir rapor hazırladı. Baştan sonra devletin ve güvenlik kuvvetlerinin sorumlu tutulduğu raporda PKK’dan ve HDP’li belediyeden tek kelime bahsedilmedi!

Giriş Tarihi: 2.5.2016 13:06 Güncelleme Tarihi: 2.5.2016 13:49
CHP'nin PKK'dan bahsetmeyen Cizre raporu!

Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından görevlendirilen bir heyet, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından yoğun çatışma altında kalan mahallelerde incelemeler yapmak üzere Şırnak'ın Cizre ilçesine gitti.

Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok başkanlığında, İstanbul Milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ile Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan'ın yer aldığı heyet, ilçedeki incelemelerinin ardından bir rapor hazırladı. Raporda PKK'dan ve HDP'den tek kelime bahsedilmedi.

EVLERİ İMHA EDEN PKK'DAN TEK KELİME BAHSEDİLMEDİ

Cizre'de yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik önerilerin yer aldığı raporda, "Cizre hızla afet bölgesi kapsamına alınmalı ve bölgedeki tüm çatışma alanları da aynı kapsamda değerlendirilmeli. Cizre'de yaşamını sürdürmeye çalışan veya oluşan şartlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan yurttaşların, yaşam koşullarını kolaylaştırmak için yiyecek, ilaç, giyecek, barınma gibi her türlü yardım yapılmalı, aşevleri ve ihtiyaç merkezleri kurulmalıdır" önerisinde bulunuldu. Vatandaşların mağduriyetinden uzun uzun bahseden CHP heyeti, bu insanları canlı kalkan olarak kullanan, evlerini gaspeden, ilçeyi terkederken evleri imha eden terör örgütü PKK ve siyasi uzantısı HDP'nin yaptığı insan hakları ihlalinden bahsetmekten özenle kaçındı.

SİVİL KAYIP OLMASIN DİYE YAŞAMINI TEHLİKEYE ATAN GÜVENLİK GÜÇLERİNİ SUÇLADILAR!

Sivil kayıpların olmaması için kendi yaşamlarını tehlikeye atan güvenlik güçlerini töhmet altında bırakan CHP heyeti, etkisiz hale getirilen PKK'lı teröristler için "sivil kayıplar" ifadesini kullandı. PKK ağzıyla bir rapor kaleme alan CHP heyeti, metnin sonuç bölümünde de PKK'den ve HDP'li yöneticilerden bahsetmekten kaçındı!. Rapor şu cümlelerle son buluyor:

"Vatandaşların ve özellikle çocukların içinde bulunduğu duygusal travma göz önünde bulundurularak bölgeye psikolojik danışmanlık hizmetleri verecek uzman heyetler gönderilmelidir. Vatandaşların içinde bulunduğu kopuş ve yokluk duygusunun giderilmesi için kamu çalışanları ve güvenlik güçlerinin özel eğitim ve tutum içinde olmaları sağlanmalıdır. Bölgede terörle mücadele gerekçesiyle insan hakları ihlallerinde bulunan, hukuk dışına çıkan güvenlik görevlileri varsa bu konuda gerekli idari ve hukuki soruşturmalar derhal açılmalı, gerekli işlemler yapılmalıdır. Cizre'de yaşananlarla ilgili olarak kamuoyuna bilgi aktarılırken iç politikaya yönelik propaganda anlayışı terk edilmelidir. Objektif bilgi akışı sağlanarak, bölge halkının toplumsal düzeyde ayrımcılığa uğramasına neden olan, diğer bölgelerimizde yaşayan yurttaşlarımızın bölge insanına karşı ön yargı geliştirmesi sonucunu doğurabilecek propaganda amaçlı yayınlara son verilmelidir."

PKK AĞZIYLA YAZILAN RAPORDA GÜVENLİK GÜÇLERİ HEDEF GÖSTERİLİYOR

çatısı altında, bölgedeki yurttaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de görüşleri alınarak Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, sağlık, eğitim, insan hakları ihlalleri, yeniden imar gibi konularda sistemli bir çalışma yürütülmesi önerisinin yer aldığı raporda, bölge insanına nefes alanı açacak önlemler ve olanaklar sağlanması, yardım ve teşvik paketlerinin uygulanması istendi. CHP heyetinin PKK ağzıyla kaleme aldığı ve güvenlik güçlerinin gösterildiği bu rapora TBMM'nin nasıl bir cevap vereceği merakla bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'nin PKK'dan bahsetmeyen Cizre raporu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN