Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sur, Cizre ve Silopi’de hayat normale döndü

Teröristlerden temizlenen Sur ile ’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde esnaf yeniden kepenk açtı. Halk sokağa çıkarken, 3 ilçede eğitim kaldığı yerden devam ediyor

Sur, Cizre ve Silopi’de hayat normale döndü
Hendek ve barikatlar nedeniyle terör örgütü PKK'nın hayatı zehir ettiği bölge halkı, başarılı operasyonlar sonrası yeniden huzura kavuştu. Çatışmaların en yoğun yaşandığı 'ın Sur ile 'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde hayat artık normale döndü. 103 gün süren operasyondan dolayı mağdur olan Sur esnafının yüzü yeniden güldü. Kamulaştırmayla birlikte çehresi değişecek ve cazibe merkezine dönüşecek Sur, eski günlerindeki gibi kentin ticaret merkezi olmaya başladı. Yüzü gülmeye başlayan Sur esnafı, "Buna da şükür, daha kötüsü de olabilirdi" diyerek, gelecekten umutlu olduklarını söyledi.

YARALAR SARILIYOR
Sokağa çıkma yasağının 79 gün sürdüğü Cizre'de de hayat normale döndü. Yasağın kalkması ile birlikte iş yerlerini açan esnaf ve vatandaşlar, güvenli şekilde alışveriş yapmanın keyfini yaşadı. Yaraların yavaş yavaş sarıldığı ilçede esnafın yüzde 90'ı kepenklerini açtı. Manav Ahmet Cika, "İnsanlar güvenli şekilde çarşı pazara çıkıp günlük ihtiyaçlarını karşılayabiliyor" dedi. Öğrenci Murat Hüsran ise "Eğitimden 3 ay geri kaldık. Şimdi kaybımızı kapatmaya çalışıyoruz. Daha güvenli şekilde okula gidebiliyoruz. Sosyal aktivitelerimizi yapabiliyoruz" diye konuştu. Esnaf Abdullah Vahi de, "Olaylar nedeniyle ilçe ekonomisi çökmüştü. Böyle devam ederse Cizre eski canlılığına geri dönecektir" dedi.

İLÇE TEMİZLENDİ SİLOPİLİLER NEFES ALDI
Sokağa çıkma yasağı 24 Nisan'da kaldırılan Silopi'de de rahat alan esnaf işyerlerini açarak müşteri kabul etmeye başladı. Vatandaşlar terör yüzünden çok sıkıntı çektiklerini söylerken, esnaf güvenlik güçlerine teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sur, Cizre ve Silopi’de hayat normale döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN