Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vize açıklaması

Giriş Tarihi: 9.5.2016 14:45 Güncelleme Tarihi: 9.5.2016 15:22
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vize açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan: terörle mücadelede daha kararlı tutum sergilemeli. Vize konusunda verilen sözler tutmalı. 'nin stratejik hedefi AB üyeliğidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Avrupa Günü' mesajı: Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin, 'nin 50 yılı aşkın bir süredir kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlığı bir nebze olsun gidermesini, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını, katılım sürecini hızlandırmasını ümit ediyorum...

Avrupa Birliği'ne adaylık statüsünün tescil edildiği 1999 yılından bu yana 9 Mayıs "Avrupa Günü"nün tüm Avrupa halklarıyla birlikte kutlandığını belirten Erdoğan, bu gününAvrupa'nın şimdiki durumu ve geleceğine ilişkin planların ele alınması açısından anlamlı bir vesile olduğunu vurguladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi temel kurucu değerleri, ekonomik ve sosyal kalkınmayla birlikte güvence altına alan AB'nin, dünyada birçok ülke açısından ilham kaynağı olduğunu ifade etti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 21. yüzyıl şartlarının, bölge ve ötesinde yaşanan sorunların, bu kritik dönemde AB'nin daha geniş ve kapsayıcı bir vizyon çerçevesinde tutarlı ve güçlü bir dış politika çizgisi izlemesini her zamankinden daha elzem kıldığını belirtti.


Suriye, Irak ve diğer çatışma bölgelerinden kaynaklanan büyük göç krizi karşısında kararlı ve ilkeli bir duruş sergilemenin büyük önem arz ettiğini söyleyen Erdoğan şöyle dedi:


", ilk günden itibaren bu sınamalar karşısında uluslararası toplum adına sorumluluk üstlenmiş, insani yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirmiştir. Avrupa'da da aynı sağduyulu yaklaşımın günden güne güçlendiğini, yaşanan insanlık dramının etkilerinin hafifletilmesi noktasında gayret sarf edilmeye başlandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.Türkiye, yaşanan acıların tekrarlanmaması ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulunması için AB ile işbirliği içinde çalışmalarına devam edecektir. Temennimiz, Avrupa'nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ayrımcılığın, hoşgörüsüzlüğün ve İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir bölge olmamasıdır.Türkiye'nin stratejik bir hedefi olan AB üyeliğinin, söz konusu sınamalara karşı başarılı mücadelenin yanı sıra bölge için de istikrar ve ilham kaynağı olacağına inanıyoruz. Türkiye olarak AB'nin terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz."


Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin, Türkiye'nin 50 yılı aşkın bir süredir AB kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlığın bir nebze olsun giderilmesini, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını, katılım sürecini hızlandırmasını ümit ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,başta Türkiye vatandaşları olmak üzere bütün Avrupalıların Avrupa Günü'nü tebrik ederek, tüm Kıta'da barış, huzur ve istikrara vesile olmasını diledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vize açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN