Kanlı tehdide boyun eğmeyiz

lideri Kılıçdaroğlu‘nun “kanlı” çıkışına 355 sivil toplum kuruluşu ortak açıklamayla tepki gösterdi: Millet CHP’nin kan dökme tehdidine boyun eğmez

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Kanlı tehdide boyun eğmeyiz
Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TOBB'un 72. Genel Kurulu'nda sarf ettiği "Başkanlık Sistemi'ni kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözlerine tepkiler çığ gibi büyüyor. Aralarında TÜRGEV, Memur-Sen, Hak-İş, Anadolu Platformu, ASKON, Birlik Vakfı, Cihannüma, ENSAR, HUDER, İHH, İlim Yayma Cemiyeti, İnsan ve Medeniyet Hareketi, MÜSİAD, ÖNDER, TGTV ve TÜMSİAD'ın da bulunduğu 355 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği Anayasa Platformu'ndan yapılan açıklamada "Yeni anayasa için ter döken millet; CHP'nin kan dökme tehdidine boyun eğmez" dedi.KİM KAN DÖKECEK?
Kılıçdaroğlu'nun millet iradesini tehdit ettiğinin belirtildiği açıklamada "Sivil, demokratik ve özgürlükçü bir anayasanın ancak özgür bir ortamda yazılabileceğine inanıyoruz. Bu çerçevede, CHP Genel Başkanı'nın TOBB Genel Kurulu'ndaki konuşmasında yer verdiği 'Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz açık ve net' ifadesini millet iradesine yönelik rest çekme, meydan okuma ve tehdit olarak değerlendiriyoruz. Bu vesileyle CHP'ye onun genel başkanına soruyoruz; 'Kim kan dökecek?', 'Kimin kanını dökecek?'. Millet, yeni anayasa yazma telaşında iken CHP Genel Başkanı millete karşı cephe açma telaşına düşmüş gözüküyor. Kan dökme replikleri üreten ve iç savaş senaryoları yazmaya girişen CHP'nin bugüne kadar yeni anayasa taslağı hazırlayıp kamuoyuyla paylaşmamasının gerekçesini anlamış oluyoruz" dendi.

KILIÇDAROĞLU PKK AĞZIYLA TEHDİT ETTİ

MİLLETTEN ÖZÜR DİLEMELİ
Açıklama şöyle devam etti: " Anayasa Platformu olarak, parlamenter sistem, yarı başkanlık ya da başkanlık sistemi dahil bütün hükümet modellerini tartışabilmeli, konuşabilmeliyiz düşüncesindeyiz. Parlamenter sisteme mahkum etmeye ya da diğer hükümet modellerini tercihe mecbur etmeye yönelik bütün çabalar, millete ve iradesine yönelik vesayet çabasıdır. Sonuç itibariyle, kararı millet verecektir. Milletimiz dayatmalara, tehditlere, şantajlara ya da blöflere boyun eğmeyecektir. (...) Bu yüzden CHP ve onun genel başkanı, darbe anayasasının hükmünü bitirmek için ter dökerek teklif üretmek yerine millete dönük kan dökmek tehdidi üretmek stratejisinden vazgeçmeli ve milletten özür dilemelidir."

SKANDAL SÖZLERE SORUŞTURMA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemi ile ilgili sözlerine soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında, "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" şeklindeki sözleri nedeniyle soruşturma başlattı. Alınan bilgiye göre, başsavcılığın basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek re'sen başlattığı soruşturma, Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu'nca, Türk Ceza Kanunu'nun "Suç işlemeye tahrik" başlıklı 214. maddesi kapsamında yürütülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanlı tehdide boyun eğmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN