Türkiye'nin en iyi haber sitesi

620 tanık anlattı: Yasadışı dinleme emri Gülen’den

Fetullah Gülen’in ’den iade dosyasında, 620 tanığın anlatımları yer aldı: FETÖ üyeleri Gülen’e tapıyor. Gülen’e göre ise her yola başvurmak mubah... Himmet vermeyenler örgüt üyeliğiyle suçlandı

Giriş Tarihi: 16.5.2016
620 tanık anlattı: Yasadışı dinleme emri Gülen’den
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fetullah Gülen'in 'den iadesi için hazırlanan taslağın özet bölümünde tanıkların beyanları ile yürütülen soruşturmalardaki suçlamaların dayanaklarına yer verildi. Örgüt üyelerinin Gülen'e "taptığını", emirlerine "ölümüne sadık kaldıklarını" anlatan tanıklar, usulsüz dinlemelerin Gülen'in talimatıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

LATİF ERDOĞAN DAHİL 620 TANIK
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Gülen'in ABD'den iadesi için 8 ayrı suçtan hazırlanan soruşturma evrakının "özet bölümü"nde, bir dönem Gülen'in en yakınında bulunan Latif Erdoğan, Nurettin Veren, Ahmet Keleş, Selin Çoraklı ve Kemalettin Özdemir'in de aralarında bulunduğu 620 tanığın ifadesine yer verildi. Tanıklar Gülen'in talimatıyla Paralel Yapı'nın her türlü yolu kullanarak gelir elde ettiğini belirtti. Ailelerin kişisel bilgilerine yurt, dershane ve okullardaki öğrencilerin aracılığı ile ulaşıldığına dikkat çekilen ifadelerde, "Arşive aktarılan bilgiler vakti geldiğine kullanılmakta. Örgütlenme hücre yapılanması şeklinde sohbet gruplarına ayrılmakta" denildi.

PARALEL YAPI'NIN RÖNTGENİ ÇEKİLDİ

LİDERLERİNE TAPIYORLAR
Örgüt üyelerinin kendi aralarında "bağış" adı altında para toplayıp Gülen'e göndermek üzere örgüt yöneticilerine teslim ettiklerini anlatan tanıklar, "Yapı içine giren herkes maaşının yüzde 15-20'sini bağış olarak vermek zorunda" ifadelerini kullandı. Sohbet ve konuşmalarda her türlü yola başvurulmasını "mubah" sayan Gülen'in, mensuplarına savcı ve hâkim satın alınmasını, her kurumda kadrolaşmalarını, devletin kılcal damarlarına sızılması emri verdiği kaydedildi.
Örgüt üyelerinin Pensilvanya'da yaşayan liderlerine de tapacak derecede sadık oldukları belirtildi.
Kamudaki elemanların kendilerine himmet veren şirketlere ihale verdiğini, himmet vermeyenleri de terör örgütü üyeliğiyle suçladığı tanıklar tarafından anlatıldı. İzlemeye alınan bu iş adamlarına tape ve gizli görüntülerle şantaj yapıldı.

SAHTE EVRAKLA DİNLEDİLER
Örgüte bağlı polislerin sahte evraklarla usulsüz dinleme yapıp görüntü ve tapelerini toplumun sosyal psikolojini bozacak şekilde servis ettikleri kaydedildi.
Sınavlarda soruları çalıp çalıp devlet kurumlarına sızan 27 bin kişi hakkında açılan soruşturmaların devam ettiği belirtildi.

YASADIŞI DİNLEME İTİRAFI
Gülen'in 6 Aralık 2013'te, kendisini arayan bir kişinin gece bir alüfte (hayat kadını) ile buluşmaya gittiğini kendisinin de engel olduğunu anlattığına dikkat çekildi. Dosyada, Gülen'in bu konuşmada, Türkiye'deki usulsüz dinlemelerin kendi talimatıyla yapıldığını itiraf ettiği belirtildi. Gülen'in bir sohbetinde de "Bazıları hizmet için içeride yatar, bazıları kendini tehlikeye atar" demesi üzerine hâkimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'in yetkisiz oldukları halde tutuklu örgüt elemanları hakkında tahliye kararı verdikleri daha sonra da tutuklandıkları kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
620 tanık anlattı: Yasadışı dinleme emri Gülen’den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN