Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Münbiç DAEŞ’ten temizlenecek

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Münbiç DAEŞ’ten temizlenecek

ABD Başkanı Obama, telefonla 1 saat görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “DAEŞ’in saldırılarından biz de rahatsızız” dedi. Görüşmede, DAEŞ’in Rakka’dan sonra en önemli kalelerinden biri olan Münbiç ilçesinin temizlenmesi için yapılacak operasyon ele alındı

ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gece geç saatlerde yaptığı sürpriz telefon görüşmesinin detayları gün yüzüne çıkıyor. 70 dakika süren telefon görüşmesinde ağırlıklı olarak terör örgütü DAEŞ'in Suriye'nin kuzeyindeki Münbiç kasabasından temizlenmesine yönelik operasyonun ele alındığı öğrenildi.

OBAMA'NIN KİLİS RAHATSIZLIĞI
Kaynaklar, görüşme talebinin ABD Başkanı Barack Obama'dan geldiğini aktardı. Görüşmede Obama'nın 'nin terör örgütleri PKK ve DAEŞ ile mücadele kapsamında attığı adımlara destek verdiği belirtildi. "'nin istikrarı bölge için çok önemli" diyen Obama'nın "DAEŞ'in saldırılarından biz de rahatsızız" mesajı verdiği öğrenildi.

ORTAK OPERASYON
Kaynaklar, görüşmede Kilis'in korunması için Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon uçaklarının yaptığı ortak operasyonların da gündeme geldiğini belirtti. Türk topçusunun karadan, koalisyon uçaklarının da havadan yaptığı ortak operasyonlarla Kilis'e saldıran DAEŞ mevzilerine önemli ölçüde darbe vurulduğu, terör örgütüne ağır kayıplar verdirildiği, Kilis'e yönelik saldırılarda gözle görülür azalma yaşandığı ifade edildi. Erdoğan ve Obama telefon görüşmesinde Suriye'de Esad'ın geleceği ve Rusya'nın pozisyonunu da ele aldı.

MÜNBİÇ'TEN TEMİZLENECEK
Görüşmenin ana gündem maddesi terör örgütü DAEŞ'in elindeki Halep'e bağlı Münbiç ilçesinin terör örgütünden temizlenmesine yönelik atılacak adımlar oldu. Kaynaklar, Terör örgütünün Rakka'dan sonraki en önemli üssü Münbiç'ten Türkiye'ye yönelik saldırıları organize ettiğini belirtti. Türk ve Amerikalı askeri ve istihbarat yetkililerinin, ilçenin DAEŞ'ten temizlenmesi için karadan ve havadan yapılacak kapsamlı operasyonu ele aldığı, hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi.

PYD HASSASİYETİ AKTARILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama'nın da Münbiç operasyonunu değerlendirdiği belirtildi. Türkiye'nin sınır güvenliğinin sağlanması için önemsenen operasyonda sadece Arap birliklerin yer alacağı vurgulandı. Erdoğan'ın Obama'ya, Türkiye'nin PYD ile ilgili kesin hassasiyetlerini yeniden ilettiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Münbiç DAEŞ’ten temizlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN