Türk savunmasının 'gizli' devi: Milli Denizaltı

Giriş Tarihi: 20.5.2016 11:35 Güncelleme Tarihi: 20.5.2016 14:52
Türk savunmasının 'gizli' devi: Milli Denizaltı

Türk donanması ilk milli denizaltı üretimine hız verdi. 2023'e kadar teslim edilmesi planlanan Yeni Tip Denizaltı Tedarik Projesi kapsamında üretilecek denizaltılar 15 gün suyun altında kalabilecek. 2,7 milyar dolarlık proje tamamlandığında hiç yakıt ikmali yapmadan ABD'ye gidip geri dönebilecek.

Son yıllarda yerlileştirme çalışmalarına hız veren , dev projelere imza atmaya devam ediyor. Savunma sanayisinde her geçen gün yeni bir sevindiren haber gelirken, eş zamanlı olarak birçok projenin de hayata geçmesi için çalışmalar sürüyor.

İlk dosyamızda Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın 2,7 milyar dolar bütçeli Yeni Tip Denizaltı Projesi'nde inşa çalışmalarını masaya yatırdık.

MİLLİ DENİZALTI MÜJDESİ

'Gizli dev' Gölcük Tersanesi'nde inşa ediliyor

Sözleşmesi 22 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe giren Milli Denizaltı projesi Gölcük Tersanesi'nde inşa ediliyor. İnşa aşaması 5 blokun birleştirilmesinden oluşan denizaltında bloklar ekipmanlarla donatılacak. Tüp halinde birleştirilecek bloklar, diğer donatımlarının yapılabilmesi için de havuza kaydırılacak.

Uzun süre su altında kalacak

Havadan bağımsız tahrik sistemine sahip olacak yeni tip denizaltılar, bünyesinde bulunan hidrojen ve oksijen tanklarının tepkimesi sonucunda yakıt hücresi sistemiyle elektrik enerjisi üretebilecek. Bu sistem atmosferik havaya ihtiyaç duymadan milli denizaltının çok daha uzun süre su altında kalmasını sağlayacak.

Tamamen dalmış olarak Akdeniz baştan başa geçilebilecek kapasitede inşa edilen Milli Denizaltı hiç yakıt ikmali yapmadan ABD'ye gidip geri dönebilecek."

15 gün suyun altında kalabilecek denizaltı 2023'e kadar tamamlanacak.


Yakıt ikmali yapmadan ABD'ye gidip geri dönecek

Denizaltıların 15 gün su altında kalacağı belirtildi. Bu bağlamda tamamen dalmış olarak Akdeniz baştan başa geçilebilecek. Hiç yakıt ikmali yapmadan da ABD'ye gidip geri dönebilecek.

Projede büyük bir yerli sanayi katılım oranı bulunuyor. Çeşitli elektronik aksamların üretimi ve dizaynı noktasında yerli firmaların önemli katkısı dikkat çekiyor.

Türkiye gücüne güç katacak

Havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip 6 adet Yeni Tip Denizaltının azami yerli katkı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda inşa edilerek tedarik edilmesi amaçlanıyor. Buna ek olarak, denizaltı inşası, entegrasyonu ve sistemleri konusunda bilgi birikimi ve tecrübe oluşturulması hedefleniyor.

Proje ile denizaltı konusunda 'nin kendine yeter bir ülke olması yolunda ilerleme kaydediliyor. Güçlü silahlı sistemler ve savunma sanayisiyle 'nin bu alanda en güçlü ülkeler arasında yer alması sağlanacak.

Milli denizaltı çalışmalarına HAVELSAN, ASELSAN, TÜBİTAK, STM AŞ, AYESAŞ, Milsoft, Meteksan Savunma ve KOÇ Bilgi Savunma şirketleri büyük destek veriyor. Denizaltıların çeşitli sistem ve donanımlarını üretecek bu firmaların yanı sıra yerli birçok firmadan da ürün tedarik edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk savunmasının 'gizli' devi: Milli Denizaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN