nedir?

Giriş Tarihi: 27.5.2016 11:36
Hendek nedir?

Temmuz 2015'den beri güvenlik güçlerinin 'nın kazdığı bu ve barikatların kaldırılmasına yönelik operasyonlarının sonucunda PKK birçok il ve ilçede hezimete uğradı. Nitekim son iki günde sadece Nusaybin'de onlarca ist güvenlik güçlerine teslim oldu... Peki hendek ne demek? Ne amaçla kullanılır?

, özellikle kale, bina veya kenti çevreleyen geniş, derin ve genellikle suyla dolu tahkimattır. Bazı örneklerde su engeli olarak da daha karmaşık yapay göllere evrildiği görülmüştür. Modern dönemlerde hendek veya su engelleri artık önleyici etkileri kaybolduğundan görsel olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Günümüzde bu kelimeyi en çok örgütünün Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bazı kentler kazdığı hendeklerle duymaya başladık. Temmuz 2015'den beri güvenlik güçlerinin PKK'nın kazdığı bu hendek ve barikatların kaldırılmasına yönelik operasyonlarının sonucunda PKK birçok il ve ilçede hezimete uğradı. Nitekim son iki günde sadece Nusaybin'de onlarca güvenlik güçlerine teslim oldu...

PKK'NIN HENDEK HEZİMETİ

Sözde öz yönetim ilan ederek mahalleleri savaş alanına çeviren teröristlere güvenlik güçleri büyük darbe vurdu. Kan kaybeden örgüt dağılma sürecine girdi. Nusaybin'de onlarca terörist teslim oldu.. Silahlı kuvvetler, hem yurt içinde hem de yurt dışında düzenlediği etkili operasyonlarla örgütü bozguna uğrattı. 10 ayda Irak'ın kuzeyinde bulunan Kandil, Hakuk, Avaşin ve Zap kampları başta olmak üzere terör örgütüne düzenlenen operasyonlarda 7 binden fazla teröristi etkisiz hale getirildi. Nitekim terör örgütüne vurulan bu darbe örgütte büyük panik yarattı. Son olarak Nusaybin'de büyük kayıplar veren örgüt, 25 teröristin devlete sığınmasının ardından "çekildik" yalanı ortaya attı. Kandil'den yapılan açıklamada, "Nusaybin'deki güçlerimizi geri çektik" denildi. Hendeklerde yaşanan hezimet perdelenmek istendi. Kanlı örgütün kendilerini ölüme terk ettiğini anlayan 42 terörist de bu açıklama sonrası güvenlik güçlerine teslim oldu. Askeri kaynaklar, güvenlik güçleri tarafından Nusaybin ve Şırnak'ta icra edilen operasyonlar sonucunda direncini kaybeden bölücü terör örgütü mensubu teröristlerin bölgeden kaçmaya çalıştıkları yönünde iz ve emarelerin artığına dikkat çekti.

SÖZDE GÜÇLERİNİN BÖLGEDEN ÇEKİLDİĞİ YALANI...

Teröristlerin çaresizlik içerisinde farklı yöntemler kullanarak kalan unsurlarını kurtarma arayışı içerisine girdiklerinin görüldüğü vurgulanarak, "Nusaybin'de 24 Mayıs'ta güvenlik güçlerine teslim olmak zorunda kalan 25 teröristin ardından BTÖ üst düzey sorumlularının verdiği talimatlarda Şırnak ve Nusaybin'de sıkışan teröristlerle ilgili olarak 'durum normal değil, arkadaşlar kalsa imha olacak' şeklinde bilgilerin iletildiği, bölgedeki 'yaralıların tedavi edilemediği', teröristlerin her yolu deneyerek 'bölgeden çıkmayı esas almaları' gerektiği ve 'fedai tarzında eylemlerde' bulunmaları gerektiği, kalan teröristlerin 'yarısı sağlam çıksa bile bunun iyi olacağı' yönünde ifadelerin yer aldığı, BTÖ'ne müzahir yayın organları ve sosyal paylaşım sitelerinde 26 Mayıs 2016 tarihinde yapılan paylaşımlarda operasyon bölgesinde sıkışan teröristlerin çıkışını kolaylaştırmak maksadıyla 'sözde güçlerinin bölgeden çekildiği, bundan sonra operasyon sahasında kalanların sivil olduğu' yönünde kamuoyunu ve belirli çevreleri yanıltmayı amaçlayan açıklamalarda bulunulduğu tespit edilmiştir" denildi.

VAN HALKINDAN TERÖRLE MÜCADELEYE BÜYÜK DESTEK

'daki vatandaşlar, güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK ile kararlı mücadelesine, büyük destek veriyor. Sadece Nisan ayı içerisinde 123 PKK'lı, vatandaşlardan gelen ihbarla hücre evlerinde kıskıvrak yakalandı.

İLK HENDEK GİRİŞİMİ VAN'DA BAŞLADI

Terör örgütü PKK'ya yönelik Doğu ve Güneydoğu'da devam eden operasyonlara, bölge halkının desteği gün geçtikçe artıyor. İlk hendek girişimini Van'da başlatan PKK, güvenlik güçlerinin operasyonuyla etkisiz hale getirilmişti. Van halkı, PKK'nın hendek kazma girişimlerinden itibaren, güvenlik güçlerine destek vermeye başlamış, örgüte karşı büyük direnç göstermişti. Örgütün Van merkeze inen militanlarına yönelik her gün gerçekleşen terör operasyonlarında, halkın desteği büyük katkı sağlarken, emniyete gelen ihbarlar sayesinde 1 ayda 123 PKK'lı yakalandı.

PKK'DAN NEW YORK TİMES'A İTİRAF: HENDEK KAZMAK HATAYDI

ABD'den Türkiye'ye gelip teröristlerin arasına karışan ABD'li muhabir, terör örgütüne dair izlenimlerini yazdı. Times muhabiri, bazı PKK'lıların yapılanların yanlış olduğunu itiraf ettiğini ifade etti. Yazıda, Kürt vatandaşların çoğunun PKK'nın hendek kurup devlete karşı isyan stratejisinin delilik olduğunu düşündükleri belirtildi.

ABD'li New York Times gazetesi, hafta sonu eki için 'Hendeklerin arkasında' başlığıyla bir dosya haberi kapak yaptı. İnternet sitesinde önceden yayınlanan 19 sayfalık haberde gazetenin muhabiri Robert F. Worth'un Güneydoğu'daki izlenimleri yer aldı.

"PKK'NIN HENDEK STRATEJİSİ DELİLİKTİ"

9 aylık çatışmaların ardından özellikle orta sınıf Kürt vatandaşların çoğu PKK'nın hendek kurup devlete karşı isyan stratejisinin delilik olduğunu düşündüğü belirtildi. Hendeklerin arkasında geçirdiğim sürede PKK içinden sessiz de olsa çatlak seslere şahit oldum. Bunlardan biri 24 yaşındaki bir kadın keskin nişancıydı: "Kobani'de savaşırken sonuç alacağımızı biliyorduk. Burada bir sonuç alamazsınız. Ben sonuç getirmeyen bir şey için ölmek istemem. İnsanlar soruyor: Bu hendekleri kazmak doğru muydu?"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hendek nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN