Türkiye'nin en iyi haber sitesi

döneminin ilk i

Giriş Tarihi: 28.5.2016 14:25
Binali Yıldırım döneminin ilk anketi

Seçmen dedi. Sabah.com.tr’ye açıklama yapan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat “AK Parti seçmeninin %95’i, genel seçmenin %55’i Binali ’in AK Parti’nin oylarını yükselteceğine inanıyor” dedi. Kulat’a göre seçmen artık fiilen Başkanlık sistemine geçildiğine inanıyor. Bundan sonrasını ise sadece yasal düzenleme olarak görüyor.


İŞTE MAK DANIŞMANLIK BAŞKANI MEHMET ALİ KUTAT'IN SABAH.COM.TR'YE YAPTIĞI AÇIKLAMADAN BAZI BAŞLIKLAR

HATA PAYI ÇOK DÜŞÜK
MAK DANIŞMANLIK olarak Sayın isminin genel başkan adayı olarak açıklanması ile birlikte çoklu bir i uygulaması yaptık. Telefon anketleri takdir edersiniz ki az sorulu ve olabildiğince çok kişi ile yapıldığında hata oranı minimize olan araştırmalardır.

GENEL SEÇMENİN %55'İ "BİNALİ YILDIRIM İLE AK PARTİ BÜYÜK" DİYOR
Biz bu araştırmada; Genel seçmene sorular yönelttik. Genel seçmenin % 55 kadarı Binali ile Ak Parti'de oy artışı olur diyor.

AK PARTİ SEÇMENİNİN %95'İ "BİNALİ YILDIRIM AK PARTİNİN OYLARINI ARTTIRIR" DİYOR
Kurulduğu günden bugüne her hangi bir seçimde AK PARTİ ye bir kere de olsa oy veren seçmene sorular yönelttik.
Ak Parti'ye herhangi bir seçimde oy veren seçmenin % 93.8'lik bir oranı ile parti'nin oyu artar. Diyor.

STK'LARIN %60'INDA YENİ HÜKÜMETE DESTEK VAR
Binali YILDIRIM hükümetinin netleşmesinden hemen önce yapılan bu çalışmaya ilaveten dünden itibaren yani Ak Partili kabinenin netleşmesiyle birlikte hem genel seçmene hem Ak Partili seçmene hem de nitelikli seçmen sayılabilecek İş Dünyası, STK yetkilileri, Kitlesel etkiye sahip kanaat önderi yaklaşık 640 kişiyle telefon anketleri yaptığımızda (ayrıntılı analizini 2 güne kadar tamamlayacağız) genel seçmenin % 55 lerde, Ak Partili seçmende % 95 lerde, nitelikli seçmen dediğimiz İş Dünyası, STK yetkilileri, Kitlesel etkiye sahip kanaat önderlerinin nazarında % 60'larda hükümete destek görüyoruz.

BU HÜKÜMETİ FİİLİ BAŞKANLIK DÖNEMİ OLARAK GÖRÜYORLAR
Bu hükümeti nasıl okumak gerekir dediğimizde seçmenin genel yargısı FİİLİ BAŞKANLIK DÖNEMİ olarak ifade edilmektedir. Bu hükümetin öncelemesi gereken alanlar ise TERÖR, ADALET, MİLLİ EĞİTİM olarak sıralanmaktadır.

BİNALİ YILDIRIM KISA SÜREDE TOPLUMSAL KABUL GÖRDÜ
Binali YILDIRIM Başkanlığında oluşan kabinenin çok deneyimli oluşu, Başbakanın icracı ve sempatik kişiliği, son zamanlarda çok artan toplumsal kutuplaşmayı kıracak olarak okunabilir. Doğrusu yüzlerce telefon kayıtlarıyla yapılan araştırmanın özeti GÜLÜMSEYEN VE GÜLÜMSETEN İCRACI HÜKÜMET ve TOPLUMSAL KABUL GÖREN BAŞKANLIK şeklinde bir sloganla ifade edilebilir.

ERDOĞAN SADECE SEMBOLİK DEĞİL PRATİKTE DE KOORDİNASYONUN BAŞINDA
Bu güçlü kadro ciddi başarılarını şüphesiz çok deneyimli bir liderin başkanlığında hayata geçirebilir ki bu da Recep Tayyip ERDOĞAN'ın yani Cumhurbaşkanının sembolik anlamda değil pratik anlamda da işi koordine etmesine bağlıdır. Lafın üzerine laf koyan değil taşın üzerine taş koyan bir icracı hükümet olacağı kanaatindeyim.

Kaynak: Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binali Yıldırım döneminin ilk anketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN