-Türkiye ilişkileri zedelendi’

Başbakan Yıldırım: Kararla ile Türkiye ilişkileri gerçek anlamda zedelenmiştir. Ancak 650 temsilciden sadece 250’sinin oylamaya katılması çoğunluğun kararı sindiremediğini de ortaya koymuştur

Giriş Tarihi: 4.6.2016
‘Almanya-Türkiye ilişkileri zedelendi’
Başbakan Binali Yıldırım Azerbaycan ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Parlamentosu'nun asılsız Ermeni iddialarına ilişkin kararını şöyle değerlendirdi:

İLİŞKİLER ZEDELENDİ: Karar, dost ve müttefikimiz 'nın parlamentosunun tarihi bir hatasıdır. Üzerinde hukukçuların bile anlaşamadığı, hukuki farklı kararların olduğu, tarihçilerin ittifak etmediği bu karar, Türk milleti tarafından asla ve asla kabul edilemez, yok hükmündedir. Türkiye olarak gereken tavır ve davranış neyse bunu yerine getireceğiz. Bu kararla, ile Türkiye ilişkileri gerçek anlamda zedelenmiştir. Ancak bir şeye dikkat çekmek isterim, 650 kişilik Alman Parlamentosu'nda sadece 250 civarında temsilcinin katılmış olması aslında çoğunluğun bu kararı içine sindiremediğini de ortaya koymuştur.

DÜNYA ALEM BİLİYOR: Ermenistan'ın tarih boyunca kışkırtmalarla, birtakım yanlış işler yaptığını dünya alem biliyor. Bugün örtülü olarak başka yönlerden de terör örgütlerine kucak açtığı artık bir sır değil. Ermenistan yönetiminin bu aymaz tutumunun bedelini milyonlarca Ermeni izolasyonla, yoksullukla, sıkıntılarla ödemek mecburiyetinde kalmakta. Ermenistan boş hayallerden vazgeçmeli ve bölgede iyi komşuluk ilişkileriyle hem halkının refahı için hem ülkesinin geleceği için daha güzel işler yapmalı.

TAMAMEN KÖTÜLEŞMEYECEK: Bu ve buna benzer kararlarla birlikte birdenbire Almanya ile ilişkilerimizin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli. Ancak bu tepkisiz kalacağız, bir şey söylemeyeceğiz anlamına gelmez. Biz bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bırakın bu işleri tarihçiler konuşsun. Siyasetin malzemesi olmaktan bu işi çıkaralım. Geçmişteki acıları tekrar gündeme taşırsak bundan kimseye fayda gelmez.

YILDIRIM'DAN HÜRRİYET'E TEPKİ: (İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında "Anayasa ne derse desin fiili olarak cumhurbaşkanının siyasi sorumluluğu doğmuştur" açıklamalarının çarpıtıldığını söyleyerek, isim vermeden Hürriyet'e tepki gösterdi.) Orada söylenen şey anayasa 'cumhurbaşkanı sorumsuzdur' dese de cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesiyle birlikte siyasi sorumluluğu doğmuştur. Çünkü vatandaş oy verdiği insandan hesap sorar. Söylediğim budur. Bazıları 'Anayasayı tanımıyor' diye çarpıtmaya çalışmış. Bu ucuz medya oyunlarından vazgeçmek lazım.

ALİYEV: YALAN ÜZERİNE KURULU KARARI KINIYORUZ
Başbakan Yıldırım, Bakü'deki Zagulba Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Heyetlerarası toplantının ardından, iki lider ortak basın açıklaması yaptı. Yıldırım, sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin şunları kaydetti: "Dağlık Karabağ bölgesinde, Azeri topraklarının yüzde 20'sini yıllardır işgal eden Ermeniler'in artık bu hukuksuzluğuna 'dur' demenin zamanı gelmiştir. Tarihe siyah gece olarak geçen Hocalı katliamını neden bu ülkeler gündemine almıyor, bu da bir soykırımdır. İşlerine geldiği meselede dakikada bir toplanıp kararlar alanlar, mesele Azerbaycan, Türkiye olunca ıslık çalarak iş yapıyorlar. Bu bir çifte standarttır. Almanya, aslında kendi tarihi hatasını ve ayıbını sıradanlaştırmak amacını taşımakta." Aliyev de Almanya Parlamentosu'nun kararını kınayarak, "Adaletsiz, kasıtlı, yalan üzerine kurulu kararı, Azerbaycan derhal kınadı. Bugün de ben Cumhurbaşkanı olarak yalan üzerine kurulu bu kararı kınıyorum. Bu adaletsizlik ve tarihin tahrif edilmesidir. Karar siyasi sipariştir. Türkiye'yi bir şeylere mecbur etmek istiyorlar. Türkiye'nin bağımsız politikasına baskı uygulamak istiyorlar. Ermeni konusu sadece bahane. Ermeni konusu yine de büyük devletlerin elinde oyuncağa dönüştü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Almanya-Türkiye ilişkileri zedelendi’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN