Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK terör örgütü ama YPG-PYD’ye laf yok

Giriş Tarihi: 4.6.2016
PKK terör örgütü ama YPG-PYD’ye laf yok

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Terörizm 2015 Ülkeler Raporu’nda YPG ve PYD’ye tek satır yer verilmedi. PKK ise listede terör örgütü olarak yer aldı. Raporda ‘Terörizmin sponsoru’ olarak anlatıldı

ABD Terörizm Ülkeler Raporu'nda geçen yılki rapordan farklı olarak PKK'nın uzantıları YPG ve PYD'nin "kısaltmalarına" yer verilmedi ve bu örgütler terör örgütü olarak tanınmadı. Ancak PKK listede terör örgütü olarak yer aldı. Raporda " aynı zamanda bazlı Demokratik Birlik Partisi ve askeri kanadı Halkı Koruma Birlikleri'ni terör örgütleri olarak görmektedir" denildi, ancak önceki raporlardan farklı olarak örgütlerin kısaltmalarına yer verilmedi.

SURİYE TERÖRİST SPONSORU
Raporda Suriye, İran ve Sudan ile birlikte terörizmin sponsoru ilan edildi. Esad Rejimi için şu ifadeler kullanıldı: "1979'da Terörizmin Devlet Sponsorları listesine alınan Esad rejimi, önemli iç karışıklıklar arasında bile, bölgenin istikrarını etkileyen çeşitli terörist gruplara siyasi desteğine devam ediyor. 2015'te Suriye ve Irak nüfusunu terörize eden DAEŞ dahil, bu özel şebekeler şiddet yanlısı aşırı unsurlar arasında yer alıyordu ve Suriye'ye 2015'te binlerce yabancı terörist savaşçıyı çekmeye devam ediyordu. Bu çevre aynı zamanda DAEŞ'e Libya, Fransa, Lübnan, Yemen, Suudi Arabistan, Mısır ve ABD'de dış saldırılar yapmasını cesaretlendirdi ya da ona imkân verdi." Raporda, Esad'ın Suriye halkına karşı sistematik şekilde kimyasal silah kullandığı iddialarının da değerlendirildiği belirtildi.

TÜRKİYE AKTİF BİR ÜYE
Raporun Türkiye'ye ayrılan bölümünde, Türkiye'nin 2015'te sınır yakınlarında DAEŞ'in ve El Nusra Cephesi'nin yarattığı tehditten artan endişesini seslendirdiği belirtildi. Türkiye'nin DAEŞ'le Mücadele Küresel Koalisyonu'nun aktif üyesi olduğunu belirten ABD Dışişleri Bakanlığı terörist listesinde bulunan bir diğer örgüt DHKP/C hakkında da detaylı bilgi yayımladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK terör örgütü ama YPG-PYD’ye laf yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN