Türkiye'nin en iyi haber sitesi

gibi karar: FETÖ’nün varlığı tartışılmaz

İstanbul’da FETÖ’ye finans sağlayanlara yönelik operasyonda 20 kişi tutuklandı. Kararla, daha önce Halit Dumankaya’yı serbest bırakıp FETÖ’yü aklamaya çalışan hâkime dersi verildi

Giriş Tarihi: 4.6.2016
Tokat gibi karar: FETÖ’nün varlığı tartışılmaz
Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması üyesi olmaktan tutuklanan Dumankaya İnşaat Murahhas Üyesi Halit Dumankaya'yı serbest bırakan ve "Suçun işlendiği dönemde FETÖ/PDY bir terör örgütü olarak tanınmıyordu" diyerek örgütü aklamaya çalışan hâkim Murat İşleyen'e başka bir mahkemeden gibi yanıt geldi. 5. Sulh Ceza Hâkimi Hasan Akdemir, örgüte finansman sağladıkları iddiasıyla tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 26 kişiden 20'sini tutukladı. Akdemir, "Örgütün varlığı tartışmasız" dedi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, "Terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "Terör örgütünün finansmanını sağlamak" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından gözaltına alınan 34 kişi Anadolu Adliyesi Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'nda görevli 4 savcı tarafından sorgulandı. Aralarında FETÖ'nün üst düzey yöneticisi İsrafil G.'nin de bulunduğu 26 kişi tutuklama istemiyle, 5. Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildi.13 saatlik sorgunun ardından 20 kişi tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol hükümlerince serbest bırakıldı. Kararda, daha önce Halit Dumankaya'yı serbest bırakan ve "Suçun işlendiği dönemde FETÖ/PDY bir terör örgütü olarak tanınmıyordu" diyerek örgütü aklamaya çalışan hâkim Murat İşleyen'e de dersi veren ifadeler yer aldı. Söz konusu örgütün var olup olmadığı hususunun tartışmasız olduğu belirtilen kararda, böyle bir örgütün olduğunun herkesçe bilindiği, böyle bir örgütün olması nedeniyle, maruf olan şeyin ispata muhtaç olmadığı, bu örgütün herkesçe de bilindiği üzere belli hedeflere ulaşmak için her türlü yöntemi mubah saydığı belirtildi.

'SUÇLU OLDUKLARI İÇİN KAÇIYORLAR'
CMK ve TCK'da örgütlü suçların soruşturma aşamasında basit şüphenin dahi çok büyük önem arz ettiği belirtilen karada, "dosyada söz konusu bu kararın verilmesi için legal görünümlü illegal yapı olarak tanımlandığı örgütün uzun zamandan beri var olan hukuka ve devletin güvenliğine aykırı birtakım hedeflerinin olduğunun son zamanlarda ortaya açık şekilde çıkmış olduğu, yapılan soruşturmalardan sonra yurtdışına kaçışın da hızlanmış olduğu, bu kaçışların sistematik ve kendi aralarındaki istihbarı bilgilerle hızlandığı, bunun da örgütün hiyerarşik bir yapı içinde ve birbirleriyle koordineli ve iletişim halinde olduklarını gösterdiği anlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokat gibi karar: FETÖ’nün varlığı tartışılmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN