Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı, ’nin eşit ilişkiler istemesinden rahatsız oluyor

Giriş Tarihi: 6.6.2016
Batı, Türkiye’nin eşit ilişkiler istemesinden rahatsız oluyor

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, AB’nin asıl rahatsızlığının, Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden Avrupa ile daha eşit ilişkiler talep eden olduğunu söyledi

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen parlamento kararının ardından, Almanya'da yaşayan Türk toplumunun ırkçı saldırılara daha fazla maruz kalabileceği yönünde haklı endişeleri olduğunu kaydetti. Yükselen aşırı sağ nedeniyle Avrupa toplumlarının içe kapanacağını, böylece insan hakları ihlalleri noktasında çok endişe verici bir sürece girileceğini ifade eden Yeneroğlu, şöyle konuştu:

ERDOĞAN, TÜRKİYE'Yİ SEMBOLİZE EDİYOR: Avrupa ile daha eşit ilişkiler talep eden bir 'den duyulan rahatsızlık, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şahsına indirgeniyor. Aslında Erdoğan'ın sembolize ettiği 'ye yönelik duyulan bir rahatsızlık söz konusu. ve Erdoğan'a yönelik hakaretlerde bütün ahlaki normların kenara atıldığı, küfürlerde sınırın tanınmadığı bir süreçteyiz.

AVRUPA DEĞERLERİ TEHDİT ALTINDA: Yasanın özellikle Almanya'daki aşırı sağ partilerin daha da güçlenmesine vesile olacağını söyleyebiliriz. Bu yasa, onların Türkiye'ye yönelik düşmanca duygularının daha fazla beslenmesine ve anti-Türkiye propagandasının daha fazla güçlenmesine neden olacak. Önümüzdeki dönem, Avrupa'nın kendi varlığının, birliğinin ve iddia ettiği değerlerinin tehdit altında olduğu bir süreç olacaktır.

TÜRKLER İÇİN ENDİŞELİYİZ: Almanya'daki Türkler zaten ciddi ayrımcılık ve ırkçı saldırılarla karşı karşıya. Sadece 2015'te camilere 100'e yakın saldırı oldu. Alman iç siyasetinin daha sağa kaydığı, sağ popülist söylemlerin daha toplumsallaştığı, neticesinde de Türk toplumunun ırkçı saldırılara daha fazla maruz kalabileceği yönünde ciddi ve haklı endişelerimiz var. Bu nedenle Alman hükümetine devamlı biçimde, ırkçılıkla mücadelede daha samimi ve kararlı adımlar atma çağrısında bulunuyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı, Türkiye’nin eşit ilişkiler istemesinden rahatsız oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN