Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dokunulmazlıklarda söz artık yargıda

Dokunulmazlıklarda söz artık yargıdaMilletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran tasarının Erdoğan tarafından onaylanması sonucu savcıların önünde engel kalmadı.

Giriş Tarihi: 9.6.2016 06:48 Güncelleme Tarihi: 9.6.2016 06:49
Dokunulmazlıklarda söz artık yargıda

Haklarında fezleke düzenlenmiş olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının bir defaya mahsus kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu gelişmenin ardından dikkatler, vekillerle ilgili süreci işletecek olan yargıya yöneldi. 158 milletvekili hakkında TBMM, Başbakanlık ve 'nda bulunan toplam 800 fezleke, soruşturmaları yürütecek olan savcılıklara gönderilecek.

İfadeler başlıyor

Anayasa değişikliğinin resmileşmesiyle savcılıkların önümüzdeki hafta harekete geçerek, haklarında fezleke bulunan vekilleri ifadeye çağırması bekleniyor. Vekiller, ifadeye çağrıldıkları halde savcılıklara gitmediği an haklarında yakalama kararı çıkartılabilecek.

Gerekirse kırmızı bülten

Savcılıkların yürüteceği soruşturma kapsamında suçun niteliği, delillerin karartılması, kaçma şüphesi gibi gerekçelerle, vekiller hakkında gözaltı veya tutuklama talep edebilecek. Yargılama sürecinde adli kontrol veya yurdışına çıkış yasağı kararları da verilebilecek. Dokunulmazlıkların yürürlük tarihinden önce yurdışına çıkan ve geri dönmeyen vekiller için ikili ve uluslararası anlaşmalara göre iade talebinde bulunulacak. Hangi ülkede olduğu belirlenemeyen vekiller hakkında ise kırmızı bülten yayınlanabilecek.

Rekor HDP'lilerde

158 milletvekili hakkındaki toplam 800 fezleke için yargı yolu açılmış oldu. Bu Fezlekelerin 511'i, HDP'li 55 milletvekili hakkındaki suçlamalara dayanıyor. HDP'li milletvekillerine ilişkin fezlekelerin yarısının "terör" suçlarından düzenlendiği öğrenildi. 'li 57 milletvekilinin ise 211 fezlekesi bulunuyor. AK Partili 29 milletvekiline hakkında 50 fezleke, MHP'li 10 milletvekili hakkında 23 fezleke, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlı Aka hakkında 5 ayrı fezleke bulunuyor.

Kararname iddiası algı operasyonu

Adalet Bakanı , istinaf mahkemelerinin faaliyete geçecek olması sebebiyle yaz kararnamesinin geniş kapsamlı tutulduğunu belirtti. Bozdağ, HDP'li Önder'in iddialarına karşı "Gerçek buyken HSYK'yı yıpratmak için çarpıtarak ve gerçeği örterek bilinçli bir algı operasyonu yapanları kınıyorum." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokunulmazlıklarda söz artık yargıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN