Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gübreden sonra tüplere de kısıtlama geliyor

Terör örgütü PKK'nın piknik ve mutfak tüplerini el yapımı patlayıcı olarak kullanmasının önüne geçmek için tüp dağıtım süreciyle ilgili yeni önlemler alınacak. Tüpte seri numarası ve kare kod buludundurulması zorunlu olması, dolumdan nihai tüketime kadtar tüm sürecin eş zamanlı takipi, tüpü satın alan nihai tüketicinin kimlik bilgilerini alınması gibi önlemler geliyor.

Giriş Tarihi: 10.6.2016 14:29
Gübreden sonra tüplere de kısıtlama geliyor

Başbakan Binali 'ın talimatıyla terörle mücadelede etkinliğin attırılması için harekete geçen kurumlar, bu kapsamda el yapımı patlayıcıların (EYP) yapımında kullanılan malzemelere yönelik sıkı gözetim ve denetim getirilmesi için çalışma başlattı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Yıldırım'ın direktifiyle 8 ve 9 Haziran'da terörle mücadelede ile ilgili tüm kurumların katıldığı iki toplantı yapıldı.

Yıldırım, bu toplantılarda terörle mücadelede belirlenen tedbirleri hayata geçirecek kurumlara, gerekli çalışmaları tamamlamaları talimatı verdi.

Buna göre, terörle mücadelede etkinliğin artırılması amacıyla terör örgütlerinin kanlı eylemlerinde kullandıkları EYP yapımında kullanılan malzemelere yönelik sıkı gözetim ve denetim getirilmesi için çalışma başlatıldı.

Başbakanlık koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, EYP yapımında kullanılan LPG (mutfak tipi) tüplerinin satışı ve dağıtımı sıkı denetime tabi tutulacak. Bu kapsamda, EYP yapımında yoğun olarak kullanılan 12 kilogramlık tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesine öncelik verilecek. Bunu piknik tüpleri ile sanayide kullanılan diğer tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesinin planlaması takip edecek.

Bu amaçla tüplerde seri numarası ve kare kod bulundurulmasının zorunlu olması, dolumdan nihai tüketime kadar tüm sürecin online takibi, tüpü satın alan son tüketicinin kimlik bilgilerinin alınması gibi tedbirler hayata geçirilecek.

Kurumlara ayrıca, kullanımdan çıkan ve hurdaya ayrılan tüplerin geri dönüşüme gönderilmesinin sağlanması, yurt dışından ülkemize LPG tüplerinin giriş ve çıkışlarının denetlenmesi ve engellenmesine yönelik gerekli tedbirleri almaları talimatı da verildi.

Ayrıca 8 Haziran 2016'dan itibaren satışı durdurulan "nitrat" içeren gübrelerin satışı ile ilgili de yeni düzenlemeler getiriliyor.

Nitrat içeren gübreler başta olmak üzere tüm gübre hareketlerinin izlenmesi, kontrol ve denetim etkinliğinin artırılması, piyasanın kayıt altına alınması için Gıda, ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmaların tamamlanması planlanıyor.

Başbakanlık koordinasyonunda yürütülen bir diğer çalışma da EYP yapımında kullanılabilecek olan ve piyasadan kolaylıkla temin edilebilen "nitrometan" gibi patlayıcı ve yanıcı maddelere yönelik oldu.

Söz konusu maddelerin üretiminden nihai tüketiciye ulaşmasına kadar tüm aşamalarda etkin takibinin sağlanması, süreçte yaşanan kayıp ve kaçakların tespiti, terör örgütlerinin söz konusu maddelere ulaşımının zorlaştırılması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gübreden sonra tüplere de kısıtlama geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN