Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: 52 yıl sonra böyle bir düzenlemenin yapılaması son derece önemlidir

Başbakan Yardımcısı Bakanlar Kurulu sonrası toplantıda alınan kararları açıkladı. Canikli, sözleşmelerde sadece bir nüsha üzerinden damga vergisi ve noter harcı alınacağını açıklarken bunun 52 yıllık bir uygulama olduğunu ve sona erdiğini söyledi. Birçok alanda devrim yaratacak kararların alındığı Bakanlar Kurulu toplantısında yatırımcının önündeki bürokratik engellerin aşılması için de reform yaratacak düzenlemelerin olduğunu açıklandı.

Giriş Tarihi: 13.6.2016 12:35 Güncelleme Tarihi: 13.6.2016 15:23
Nurettin Canikli: 52 yıl sonra böyle bir düzenlemenin yapılaması son derece önemlidir

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Canikli, Bakanlar Kurulu'nda alınan önemli kararlı şu başlıklar altında aktardı:

6 Haziran itibariyle nitratlı gübreye satış yasağı getirildi. Şuan itibariyle stoklarda 280 bin ton nitratlı gübre mevcuttur ve bloke edilmiştir. Kullanımın başlayacağı Şubat ayına kadar da nitratlı gübrenin takibi ve izlenmesine ilişkin bir alt yapı çalışmaları devam ediyor. Daha sonra kötüye kullanımını engelleyecek tarzda düzenleme yapılacak ve kullanımı takipli olarak serbest bırakılacaktır

Kırmızı et üretimi yıllık 1 milyon 150 bin ton. Yaz aylarında tüketim artışı oluyor. 15 bin 500 ton kırmızı et ihlali için çalışma sürüyor. Fiyatların bu ayalrda artmaması için çalışmalar yürütülüyor. İlk defa mart ayında süt üreticilierinin mağdur edilmemesi için alımlar yapıldı. Bu alımlar devam edecek.

İŞLETME BAŞINA DÜŞEN ARAZİ MİKTARI TÜRKİYE'DE KÜÇÜK

En büyük problemlerden verimliliği de azaltan hususlardan bir tanesinin çok parçalı yapı ve işletme başına düşen arazi miktarının diğer ülkelerle kıyaslandığında son derece küçük oluşudur. Türkiye'de ortalama tarımda arazi büyüklüğü işletme başına 59 dekar iken, ABD'de bu rakam bin 820 dekar, İspanya'da 238 dekardır. Türkiye'deki bu rakamın son derece küçük oluşu ve parçalanmanın giderek artması tarımda verimliliği son derece olumsuz etkileyen ve aynı zamanda tarım arazilerinin de etkin bir şekilde kullanımını engelleyen sorunların başında gelmektedir. Bunun önlenmesi ve arazi toplulaştırılması ile ilgili yasal çalışmalar yapıldı ancak uygulamada karşı karşıya kaldığımız sorunları giderici ve bu arazi toplulaştırmasını daha da etkin hale getirici önlemler noktasında çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili kanun tasarısı TBMM'ye sevk edilecek. Parçalı, hisseli, göç ve benzeri nedenler ile ekilemeyen arazilerin devlet tarafından sahipleri lehine kiraya verilmek üzere üçüncü kişilere böyle bir imkan elde edilmeye çalışılıyor. Atıl olan arazilerin tümü değerlendirildiğinde 17 milyar TL'lik hasıla artışı beklenmektedir

GÜBRE YASAĞI GELDİ, PATLAMAYAN GÜBRE ÜRETİLDİ

NİTRATLI GÜBRE TOPLATILIYOR

YATIRIMCININ ÖNÜNDEKİ BÜROKRATİK ENGELLER AŞILIYOR

Yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak çok önemli bir paketi önümüzdeki günlerde meclis gündemine getireceğiz. Çok kuvvetli bir paketi TBMM'ye sevk edeceğiz. Burada vergiler, ticaret kanunu çalışma bakanlığı ile ilgili düzenlemeler olacak. Yapılacak yatırımlar ana başlıklar halinde şöyle....

Yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapılacak.

Damga vergisi ve harçlar kanununda yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapılacak.

Sözleşmelerde sadece bir nüsha üzerinden damga vergisi ve noter harcı alınacaktır. Bu 52 yıldır devam eden bir uygulama… 52 yıl sonra böyle bir düzenlemenin yapılaması son derece önemlidir.

İleri teknolojik şirketlerin alımında damga vergisi ve harç muafiyeti getirilecektir.

Kamu ihalelerinde ihalenin iptal edilmesi halinde ödenen damga vergisi iptal edilecek.

TÜRKİYE AVRUPA LİDERİ!

Türkiye'de iş yapma kolaylığını artırmak amacıyla süreç merkez bankası tarafından takip ediliyor. Türkiye'nin bu anlamda yükselmesini sağlamak için şirket kuruluşunda bürokratik eng eller kaldırılacak.

Yurt dışındaki fuarlara katılımda kolaylık sağlanacaktır.

Teşvik potansiyelini daha da ileri götüreceğiz. AR-GE teşvik potansiyeli artıyor.

Birikimli hayat sigortalarından aylık ödeme şeklinde uygulamayı teşvik etmek amacıyla ilave teşvikler gelecek.

Uluslararası şirketlerin Türkiye'deki merkezlerine yönelik vergi istisnası getirilecek.

Şirket ortaklarına bağımsız çalışma izni geliyor.

Kısa süreli çalışacak yabancı çalışanlara belli şartlarla çalışma izni verilecek.

Faizsiz finans hizmetinin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırıyoruz.

İslam ülkelerinden sermaye akışını hızlandırmak ve oradaki finansman imkanlarının Türkiye'ye aktarılması amacıyla faizsiz finans ürünlerinin yaygınlaştırılmasının önündeki tüm engelleri kaldırılacak

Bu kapsamda Kurumlar Vergisi Kanunu, Katma Değer Vergisi Kanunu, Damga Vergisi Kanunu ve Harçlar Kanununda düzenlemeler yapılıyor

İş dünyasının talep ettiği, beklediği ve bu alanda bir rahatlama sağlayacak düzenlemelerden bir tanesi de Muhtasar Beyanname ile Sosyal Güvenlik Kurum Bildirgesini birleştiriliyor

Bu da mükelleflerde, işletmelerde hem bir tasarruf sağlayacak, hem de kayıt dışılığın azaltılmasına katkı sağlayacak.

BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI!

SURİYELİ ÇALIŞANA KOLAYLIK

Farklı bakanlıklar tarafından verilen uluslararası çalışma izinleri artık sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilecek.

Özellikle Suriyelilere yönelik daha kolay çalışma izninin yolu açılacak.

Yabancı bilim adamı için kolaylık sağlanacak.

Yabancı öğrencilere kısmi çalışma hakkı geliyor.

ALMANYA'NIN İNCİRLİK ÜSSÜ İLE İLGİLİ TALEBİ HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

NİTELİKLİ YABANCIYA TURKUAZ KART

Özellikle yabancıların Türkiye'deki çalışmalarına ilişkin şartlar iyileştirilmekte, esneklik sağlayıcı düzenlemeler hayata geçirilecektir.

Bugüne kadar nitelikli yabancı yatırımcı ve çalışanlara ilişkin Türkiye'de çalışmalarına ilişkin bir kolaylık yokken ülkemizin kalkınmasını destekleyecek, yatırımlar yapacak, bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayacak nitelikli yabancılara ülkemizde süresiz çalışma ve ikamet sağlayan Turkuaz Kart verilecek ve bu uygulama başlatılacak.

Birçok gelişmiş ülkede başarılı bir şekilde ülkenin ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak şekilde ve sermaye akımını hızlandıracak şekilde bu uygulama yürütülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nurettin Canikli: 52 yıl sonra böyle bir düzenlemenin yapılaması son derece önemlidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN