' jest değil anlaşmanın gereğidir'

Giriş Tarihi: 17.6.2016 19:19 Güncelleme Tarihi: 17.6.2016 19:35
'Vize serbestisi jest değil anlaşmanın gereğidir'

Bakanı ve Başmüzakereci , " bize yapılacak bir jest değil zaten ortaya çıkan anlaşmanın gereği olarak varılması gereken bir sonuçtur." dedi.

Bakanı ve Başmüzakereci Ömer , "Biz AB üyesi değiliz şu anda ama tarih boyunca devletimiz her zaman büyük bir Avrupa gücü oldu. Şu anda da büyük bir Avrupa gücü ve büyük bir Avrupa demokrasisiyiz. Dolayısıyla bize yapılacak bir jest değil zaten ortaya çıkan anlaşmanın gereği olarak varılması gereken bir sonuçtur." dedi.

Çelik, Adana'da AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek, il başkanı Fikret Yeni ile görüştü. Daha sonra Valiliğe geçen Çelik, ziyaret defterini imzaladı.

Çelik, burada gazetecilere açıklama yaptı. Göreve yeni atanan Mahmut Demirtaş'ı tebrik eden Çelik, eski vali Mustafa Büyük'e hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Demirtaş'ın bugüne kadar yaptığı görevlerde, bulunduğu makamlarda çıtayı yükseltmiş bir yönetici olduğunu ifade eden Çelik, onun Adana için bir şans olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

Çelik, geçtiğimiz günlerde devrilen zırhlı aracında şehit olan polis memurlarına da Allah'tan rahmet, yaralı polis memuruna geçmiş olsun dileğinde bulundu.

"72 KRİTERDEN 65'İ YERİNE GETİRİLDİ"

Çelik, bir gazetecinin "Geri kabul konusunda gelişmeler nelerdir?" sorusu üzerine, bu çerçevede 72 kriterden 65'ini yerine getirdiklerini, kriterlerden hepsini yerine getirdiklerini düşündüklerini, belli kriterlerde bir tartışma konusu olduğunu belirtti.

Kamuoyunun gündemini en çok terörle mücadele konusundaki yasayla ilgili değişikliklerin teşkil ettiğini ifade eden Çelik, bu konuda terörle mücadele kapasitelerini hiçbir şekilde etkilemeyecek değişiklikler olabilirse bunlar üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Çelik, geçtiğimiz günlerde AB Komisyon Başkan Yardımcısı ile görüştüklerini, varılan mutabakat çerçevesinde teknik heyetlerin bir araya geldiğini anlatarak, sonuçları yakın zamanda Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na arzedeceklerini bildirdi.

GERİ KABUL ANLAŞMASI

Çelik, "Yunan parlamentosu nı imzaladı. Nasıl bir gelişme bekliyorsunuz?" sorusu üzerine Türkiye'de anlaşmanın parlamentodan geçtiğini, Bakanlar Kurulunun henüz onaylamadığını belirtti.

Türk yetkililerin anlaşmanın dışındaki mekanizmalar hakkında performansının zaten raporlarda da ortaya konulduğunu dile getiren Çelik, "Yunan makamlarının orda mahkemelerin verdiği kararlar çerçevesinde sürecin yavaşlaması ile ilgili bir sorunları var. Ona da takip ediyoruz." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Vize serbestisi jest değil anlaşmanın gereğidir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN