Korsan kurultayda tüzük oyunu

Muhalifler, genel n tanımadığı kurultayın 752 delegeyle açıldığını duyurdu. Noter delege sayısını 657, genel merkez ise 495 olarak verdi. Kurultayda 13 maddelik tüzük değişikliği yapıldı. , yargıya gidecek

Giriş Tarihi: 20.6.2016
Korsan kurultayda tüzük oyunu
Genel 'nin yasadışı ilan ettiği Heyeti'nin kararıyla toplanan Tüzük Kurultayı'nda imza krizi yaşandı. Akyurt'taki Büyük Anadolu Otel'de dün gerçekleştirilen kurultaya, genel başkan adayları Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener ile Ümit Özdağ katıldı. Ancak kurultay, yeterli delege sayısına ulaşılamadığı için gecikmeli başladı. Çağrı Heyeti, 752 imza toplandığını iddia ederken, Ankara 13. Noterliği 657 sayısını verdi. MHP Genel Merkezi'ne yakın kaynaklar ise 495 imza toplandığını savundu. Listedeki bazı isimlerin yurtdışında olduğu ortaya çıktı. Noter de nüfus cüzdanı yerine sadece fotokopi ile yapılan başvurulara tepki gösterince gerilim tırmandı. Çağrı Heyeti Sözcüsü Ayhan Erel'in "Yeter sayıya ulaşıldı" anonsunun ardından, kurultaya geçilebildi. Çağrı Heyeti Başkanı Ali Sağır'ın açılış konuşmasında da gerginlik yaşandı. Sağır'ın açıklaması sırasında salona "Başbakan Meral" sloganı atan bir grup giriş yaptı. Delegeler, grubu yuhalayarak susturdu.

BAHÇELİ PAR TİDE İZLEDİ
Gelişmeleri genel merkezde izleyen MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli, kurmayları ile durum değerlendirmesi yaptı. MHP Genel Merkezi, tüzük değişikliğine de tepki gösterdi. Bu arada muhaliflerin bir madde için yargıdan onay aldığını belirten genel merkez, buna karşın 13 maddenin değiştirildiğini belirtti. Akşener'in tüzük oyununa Oğan ve Aydın'dan da sert tepki geldi. Aydın, "Tüzük maddelerini biz de burada gördük. Halbuki burada hangi maddelerin değiştirileceği konusunda bir çalışma yapmıştık" dedi. Oğan da "Gündeme getirilen tüzük maddelerinin hepsini biz neredeyse ilk defa duyduk. Bizden saklandı" diye konuştu.

BAHÇELİ'Yİ HEDEF ALDILAR
Meral Akşener kanadı, kurultaya, diğer genel başkan adaylarının bilgisi olmadan 13 maddelik değişiklik teklifi sundu. Kabul edilen değişikliklere göre, mevcut Merkez Yürütme Kurulu yetkileri kısıtlandı, disiplin hükümleri değiştirildi, teşkilatlardaki görevden almalar zorlaştırıldı. MYK'nın yeni üyeler için vereceği kayıt iptal ve silme yetkisi tüzükten çıkartıldı. Tedbirli ihraç kararının kongreden üç ay önce verilemeyeceği şartı getirildi. Değişikliklerin, kongrede kabul edilmesiyle birlikte yürürlüğe gireceği maddesi de eklenerek Genel Merkez'in önü kesildi. Sinan Oğan'ın verdiği teklifle de disiplin kurulu tarafından verilen ihraç kararları kaldırıldı. 10 Temmuz için genel başkan seçimi kararı alındı. Tüzüğe eklenen karara göre, 6 kişilik kongre heyeti MHP'yi genel başkanlık seçimine götürecek.

GENEL MERKEZ YARGIYA GİDİYOR
MHP Genel Merkezi, listede imzası gözüken delegelerden birinin KKTC'de eşiyle tatilde olduğunu da tespit etti. Tüzüğün sadece bir maddesinin değiştirilebileceğini kaydeden Genel Merkez yetkilileri, "Hepsinde değişiklik yetkileri yok. Delege sayımız 1214. Üçte ikisinin desteği ile değişiklik yapabilirler. Bu da yaklaşık 810 delege. Bunu sağlayamadılar. Tüzük değişikliğine itiraz edeceğiz" ifadesini kullandı.

MEHMET RÜSTEM HAZNEDAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsan kurultayda tüzük oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN