Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' ile ilgili şartlarımız son derece sarihtir'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti () Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 22.6.2016 14:21
'İsrail ile ilgili şartlarımız son derece sarihtir'

ile ilişkileri de değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İlişkilerimizin normalleşmesi için Hamas diye bir şart yoktur, bizim şartlarımız son derece sarihtir. " dedi.

Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti () Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bakanlıkta baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, Türkiye'nin kalan iki şartının yerine gelmesi için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Bununla ilgili görüşmelerin bundan sonraki süreçte de süreceğini belirten Çavuşoğlu, "Bizim şartlarımız son derece sarihtir. Bu şartlar yerine getirildiği ilişkileri normalleştiririz, büyükelçilerimizi geri göndeririz ve adımları atarız. Gazze üzerindeki ambargoların kaldırılması gerekiyor. Burada yaşayan Filistinli kardeşlerimiz son derece zor şartlar altında yaşıyor. İnsani yardımların, kalkınma yardımlarının engelsiz bir şekilde Gazze ve Filistin'e ulaştırılması gerekiyor. Tüm bunları detaylı bir şekilde görüşüyoruz. Önümüzdeki ilk toplantıda anlaşmaya varılır mı, varılmaz mı, tabii bu, İsrail'in atacağı adıma bağlı." dedi.

"Hamas olmadan kalıcı barışın olmadığını İsrail de kabulleniyor"

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hamas ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bizim başından beri Hamas ile temaslarımız gizli saklı değil. Hamas olmadan kalıcı bir barışın olmadığını bugün İsrail de kabulleniyor. Dolayısıyla bundan sonra da Hamas'a gerek El Fetih ile Filistin içinde birlik ve beraberliğin devam etmesi ve gerekse Ortadoğu barış sürecine katkı sağlamak bağlamında Hamas ile de temaslarımız devam edecektir. İlk temasa geçtiğimiz zaman tepki gösteren ülkeler bile bizim ne yapmak istediğimizi, İsrail dahil çok rahat bir şekilde anlamıştır. Dolayısıyla İsrail ile ilişkilerimizin normalleşmesi için Hamas diye bir şart yoktur, olamaz da."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İsrail ile ilgili şartlarımız son derece sarihtir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN