İşte ile İsrail arasındaki anlaşmanın maddeleri

Başbakan Binali Yıldırım, ile İsrail arasında yapılan anlaşmanın detayları ile ilgili açıklama yaptı. Yıldırım'ın açıklamasında, "İlişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak" dedi. Açıklamasında anlaşmanın detaylarını da aktaran Yıldırım, "Filistin'e uygulanan ambargo öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor." dedi.

Giriş Tarihi: 28.6.2016 11:21 Güncelleme Tarihi: 28.6.2016 11:43
İşte Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmanın maddeleri

Başbakan Binali Yıldırım, "Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail'in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail'in Aşdod Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek." dedi.

Başbakan Yıldırım, "TOKİ'nin Gazze'de konut projesi var. Bunun da önünü bu şekilde açmış oluyoruz. Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi konusu da yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz." dedi.

Türkiye İsrail Mutabakatı imzalandı

"MUTABAKAT METNİ YARIN İMZALANACAK"

Yıldırım, -İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik görüşmeler ve müzakerelerde dün itibarıyla bir mutabakat metninde iki tarafça uzlaşıldığını belirterek, "Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. O imzadan sonra onay süreçleri var" dedi.

"MAVİ MARMARA'DA HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZIN YAKINLARINA TAZMİNAT ÖDENECEK"

Yıldırım, "Mavi Marmara olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır." dedi.

"EN ÖNEMLİSİ İSRAİL'İN 2010'DAKİ BASKINDAN DOLAYI TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMESİ"

Başbakan Binali Yıldırım, Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin'e topyekun uygulanan ambargo 'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Diğer yandan da Mavi Marmara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı yerine gelmiş oluyor. En önemlisi de İsrail'in 2010'da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye'den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, "İsrail hükümetine de Türk hükümetine de görevler düşmektedir. Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek, bölgede ilişkileri normalleştirmek hem Türk halkının hem de İsrail halkının yararınadır. Bu konuda gereken gayretin gösterileceğine inanıyorum."dedi.

TÜRKİYE RUSYA İLİŞKİLERİ

Yıldırım, "(Türkiye-Rusya ilişkileri) Türk milleti de Rus milleti de bu krizin artık ortadan kalkmasını istiyor, bunun çok anlamlı olmadığını düşünüyor. Bize, irade sahiplerine düşen de bir an önce milletimizin, vatandaşlarımızın bu beklentilerini karşılamak olmalıdır. Bu yönde de güzel gelişmeler var, yakın zamanda bunları da milletimizle paylaşacağız." diye kaydetti.

TÜRKİYE İZİN VERECEK

Başbakan Yıldırım, "Türkiye izin verecek, Almanya Savunma Bakanı İncirlik'i rahatlıkla ziyaret edebilir herhangi bir sorun yok." dedi.

"ORTA DOĞU'DA BİR BARUT FIÇISI VAR"

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın A Haber'e önemli açıklamalarda bulundu.

Caşın: "Türk Dış Politikasında ciddi bir vizyon değişikliği var bu sadece İsrail ve Rusya ile değil aynı zamanda Sayın Başbakan'ın da ifade ettiği gibi Mısır ile de ilişkilerin yeniden gündeme gelmesini getiriyor. Buraya nasıl gelindi diye baktığımızda "One minute" Davos'ta 6 sene sonra Roma uzlaşısını getirdi diplomatik olarak benim tespitim bu. Elçilerin göreve dönmesi çok önemli demek oluyor ki İsrail ile Türkiye arasında şöyle bir gelişme var Netanyahu'nun ifadelerine bakalım, amaç yakın komşularına istihkak adası oluşturmak demek ki Orta Doğu'da bir barut fıçısı var İsrail'de bundan rahatsız" dedi.

"Orta Doğu'da bir barut fıçısı var"

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmanın maddeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN