Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte - anlaşmasının detayları

Başbakan Binali Yıldırım, ile arasında yapılan anlaşmanın detayları ile ilgili açıklama yaptı. Yıldırım'ın açıklamasında, "İlişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak" dedi. Açıklamasında anlaşmanın detaylarını da aktaran Yıldırım, "Filistin'e uygulanan ambargo Türkiye öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor." dedi.

Giriş Tarihi: 1.7.2016 12:33
İşte Türkiye-İsrail anlaşmasının detayları

Başbakan Binali Yıldırım, "Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği 'in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail'in Aşdod Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek." dedi. Yıldırım ayrıca "TOKİ'nin Gazze'de konut projesi var. Bunun da önünü bu şekilde açmış oluyoruz. Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi konusu da yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz" dedi.

TÜRKİYE-İSRAİL ARASINDA BUNDAN SONRA NE OLACAK?

"MAVİ MARMARA'DA HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZIN YAKINLARINA TAZMİNAT ÖDENECEK"

Yıldırım, "Mavi Marmara olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır." dedi.

"EN ÖNEMLİSİ İSRAİL'İN 2010'DAKİ BASKINDAN DOLAYI TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMESİ"

Başbakan Binali Yıldırım, Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin'e topyekun uygulanan ambargo 'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Diğer yandan da Mavi Marmara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı yerine gelmiş oluyor. En önemlisi de İsrail'in 2010'da gerçekleşen bu baskından dolayı 'den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, "İsrail hükümetine de Türk hükümetine de görevler düşmektedir. Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek, bölgede ilişkileri normalleştirmek hem Türk halkının hem de İsrail halkının yararınadır. Bu konuda gereken gayretin gösterileceğine inanıyorum."dedi.

İSRAİL BASINI: TÜRKİYE ZAFER KAZANDI

TÜRKİYE İSRAİL MUTABAKATI İMZALANDI

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye ile İsrail arasında yürütülen müzakerelerin ardından varılan mutabakata Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, saat 11.00'da bakanlıkta basına kapalı olarak imza attı.
Tarafların kendi merkezlerinde ayrı ayrı imzalayacakları mutabakat metnini, İsrail adına ise Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda imzalayacak. Başbakan Binali Yıldırım, mutabakat metninin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu ve İsrailli muhatabı tarafından imzalanmasının ardından onay sürecinin başlayacağını, metnin İsrail kabinesi ile TBMM tarafından onaylanmasının ardından da karşılıklı büyükelçilerin atanacağını duyurmuştu.

İSRAİL GÜVENLİK KABİNESİ 'MUTABAKAT'I ONAYLADI

"ORTA DOĞU'DA BİR BARUT FIÇISI VAR"

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın A Haber'e önemli açıklamalarda bulundu. Caşın açıklamasında, "Türk Dış Politikasında ciddi bir vizyon değişikliği var bu sadece İsrail ve Rusya ile değil aynı zamanda Sayın Başbakan'ın da ifade ettiği gibi Mısır ile de ilişkilerin yeniden gündeme gelmesini getiriyor. Buraya nasıl gelindi diye baktığımızda "One minute" Davos'ta 6 sene sonra Roma uzlaşısını getirdi diplomatik olarak benim tespitim bu. Elçilerin göreve dönmesi çok önemli demek oluyor ki İsrail ile Türkiye arasında şöyle bir gelişme var Netanyahu'nun ifadelerine bakalım, amaç yakın komşularına istihkak adası oluşturmak demek ki Orta Doğu'da bir barut fıçısı var İsrail'de bundan rahatsız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Türkiye-İsrail anlaşmasının detayları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN