Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolun açık olsun Leyla Hanım

Gazze’ye 10 bin ton insani yardım ve 10 bin oyuncak götüren Lady Leyla gemisi, dün Mersin’den törenle yola çıktı. 30 saatlik sefer sonrası İsrail’e ulaşması planlanan gemi Filistinlilere çifte bayram yaşatacak

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Yolun açık olsun Leyla Hanım
Gazze'ye 10 bin ton insani yardım, 10 bin 104 oyuncak ve bir firmanın verdiği 100 bin kıyafet ile 20 bin ayakkabıyı götürecek olan 'Lady Leyla' gemisi dün, Uluslararası Mersin Limanı'ndan törenle uğurlandı. Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa da katıldı.

FİLİSTİN'E DEV HASTANE MÜJDESİ
Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, olarak başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Hükümeti'nin dik duruşu sayesinde taviz vermeden İsrail'le anlaşıldığını belirterek, "Her zaman göz önünde tuttuğumuz bir şey vardı o da Filistinli kardeşlerimizin huzurlu yaşaması. Bugün de Filistinli kardeşlerimiz için bir aradayız. bu bölgede her zaman Filistinlilerin yanında olmuştur. aynı zamanda bu bölgede barışın adil ve kalıcı olması için de gayret etmiştir. Türkiye Filistin'in yeniden imarı konusunda büyük rol oynamıştır" dedi. Veysi Kaynak, "Türk İşbirliği Koordinasyonu Ajansı tarafından inşa edilen hastanenin Filistin'in en büyük hastanesi olarak çok kısa sürede hizmete girecektir. Yine Gazze'de hemen hemen yarısını tamamladığımız 320 konut hızlıca tamamlanacak" diye konuştu. Lady Leyla gemisi 30 saatlik seyrüsefer sonrası varacağı İsrail'in Aşdot limanında Gazze'ye ulaştırılmak üzere yükünü boşaltacak.

'KARDEŞLERİMİZE HEDİYE'
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan "Bu gemideki malzemeler Türk halkının Gazze'deki kardeşlerine bayram hediyesidir. Yardımları koordine eden AFAD, Kızılay ve Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür etmek istiyoruz. Bizim şartlarımız vardı. Müzakerelerde şartlarımız kabul edildi. Türkiye, Cumhurbaşkanımız sayesinde dik durdu ve yeniden yardım edebilme kapısı açıldı. Bu gemide sadece insani yardım malzemesi değil sizin gönülleriniz var. Bunu terör saldırılarıyla engellemeye çalışanlara inat yapacağız. Teröre karşı birliğimizden taviz vermeden devlet ve millet olarak sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. 'Leydi Leyla' güle güle gitsin yolu açık olsun" dedi.

'TÜRKLERİ HEP SEVDİK'
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ise "Türk halkını hep sevmişizdir, desteklemişizdir. Bu tarihte böyledir böyle devam edecektir. Bu nedenle Türk halkı her daim bizim acımızı hissediyor bize yanımızda olduklarını hissettiriyor. Allah Türkiye'yi korur inşallah" dedi.

135 metrelik gemide, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından sağlanan 5 bin ton un ve 2 bin ton pirinç, Türk Kızılay'ı tarafından sağlanan 3 bin ton şeker olmak üzere toplam 10 bin ton gıda kolisi ile 10 bin 104 oyuncak bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolun açık olsun Leyla Hanım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN