Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahoz Erdal öldürüldü Kandil’i korku sardı

Terör örgütü PKK'nın iki numaralı ismi olan "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in öldürülmesi Kandil'in sözde lider kadrosunun korku fitilini ateşledi. 'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayı'nın Fehman Hüseyin'i takip için 20 kişilik özel ekip kurduğu ve 7 aydır adım adım takip ettiği öğrenildi

Giriş Tarihi: 11.7.2016
Bahoz Erdal öldürüldü Kandil’i korku sardı
'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi'nin, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından 47 yaşındaki Fehman Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıklaması gündeme bomba gibi düştü. "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in önceki akşam 20.30'da 'de Himo beldesinden Kamışlı'daki YPG'nin kampına giderken hedef alındığı, Fehman Hüseyin ile aralarında korumalarının da olduğu araçtaki en az 8 kişinin öldüğü belirtildi.

20 KİŞİLİK ÖZEL EKİP
Tugay birlikleri, Fehman Hüseyin'in 3 yıl önce Kandil'den Suriye'ye geçtiğinin belirlenmesinin ardından izini sürmeye başladı. Fehman Hüseyin'in yerini belirlemek için 20 kişilik özel bir birlik kuruldu. Bu birlik 7 ay önce Bahoz Erdal'ın Kamışlı'da kaldığını belirledi. Kamışlı'da Bahoz'un nokta olarak yerini belirlemek için 7 aydır çalışma yapan Tel Hamis Tugayı'nın, Fehman Hüseyin ve yanındaki adamlarının kullandığı araçlara kadar tespit ettiği öğrenildi.

PKK'NIN KOZMİK ODASI
Saldırı sırasında Fehman Hüseyin'in kendisi gibi Suriyeli olan 8 korumasıyla birlikte YPG'nin Himo'daki kampından YPG'nin "kozmik odası" konumundaki Kamışlı'nın doğusundaki Karaçoğ Kampı'na gittiği belirlendi. PKK, saldırının ardından yaptığı açıklamada "Bahoz görevinin başında" derken, şoke olan YPG'liler Kamışlı'da sıkıyönetim ilan etti. Yaklaşık 3 bin PKK-YPG'li terörist olduğu değerlendirilen Kamışlı sokaklarında üzerlerinde PYD veya YPG üye kartı bulunmayanların zorla araçlara bindirilip, kamplara sorgulamaya götürüldüğü öğrenildi. PYD'nin, Kamışlı'da Bahoz Erdal'ın öldürülmesinden sorumlu olduğuna inandığı yaklaşık 200 kişiyi gözaltına aldığı da öğrenildi.

BARONLARI KORKU SARDI
Bahoz Erdal'ın öldürülmesinin etkilerini değerlendiren güvenlik uzmanları, PKK'nın en güçlü korunan isminin öldürülmesinin Kandil'in sözde lider kadrosu üze- rinde korku yarattığını söyledi. Uzun yıllar terörle mücadele eden emekli Yüzbaşı, gazi Bordo Bereli Abdullah Ağar, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Örgütte önemli bir figüre dönüşmüş olan bu teröristin ölümü, geride kalanların moral ve motivasyonunu büyük ölçüde zedeleyecektir. Bahoz PKK'nin tüm olanaklarıyla koruduğu bir isimdi. Bu suikast ile başta Kandil baronları olmak üzere 'sözde' lider kadrolar korkudan yerlerinde duramayacak, ulaşılamaz oldukları düşünceleri yerle bir olacaktır." Ağar, Bahoz Erdal'ın öldürülmesiyle birlikte YPG ile PKK arasındaki organik bağın da bir kez daha ispatlandığını söyledi.

ÜÇ FİGÜRDEN BİRİYDİ
Bahoz Erdal'ın örgüt içindeki konumu ile ilgili de bilgi veren Abdullah Ağar, "Terörist başı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra Bahoz, PKK içinde yönetimi ele geçiren üç figürden biri oldu. Murat Karayılan ve Cemil Bayık'la birlikte yükseldi. Karayılan ve Bayık örgütün siyasi, idari ve istihbarat kısmındayken Bahoz örgütün silahlı kanattaki liderliğini yaptı. DAEŞ'in 2014 Haziran'da Musul'u ele geçirmesiyle Irak askerleri ve Peşmerge bölgeyi terk etti. Bölgedeki güç boşluğunu PKK'nın doldurmasında Bahoz başroldeydi. Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin terörize edilmesi, silahlandırılması, eğitilmesi konusunda da etkiliydi" dedi.

BİR YIL SONRA AÇIKLANMIŞTI
Kandil, Bahoz Erdal'ın yardımcısı olan 'Reşit Ersi' kod adlı terörist Mehmet Can Gürhan'ın 18 Kasım 2012'de Zağros Dağları'na düzenlenen hava harekatında öldüğünü bir yıl sonra açıklamıştı.

TEL HAMİS TUGAYLARI YPG'NİN BASKILARINA KARŞI KURULDU
Türkiye'de adı pek duyulmamış olan Tel Hamis Tugayları Suriye iç savaşında önemli rolü olan, çoğunluğu Sünni Arap orijinli Ahrar-u Şam'a bağlı, bir alt oluşum. Haseke iline bağlı, Sünni Arap Tel Hamis ilçesine YPG baskısı sonrasında kuruldu. YPG'nın silah zoruyla Tel Hamis'i Kürtleştirmek istemesi, Sünni Arapları sürmeye başlaması, hapsetmesi, direnenleri katletmesi tugayın ana kuruluş nedeni oldu. Tel Hamis Tugayları, Ahrar-u Şam'a bağlı diğer iki tugayla birlikte faaliyet gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahoz Erdal öldürüldü Kandil’i korku sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN