MİT: Darbeciler püskürtüldü, halk direnişe devam etmeli

Giriş Tarihi: 16.7.2016
MİT: Darbeciler püskürtüldü, halk direnişe devam etmeli
Milli İstihbarat Teşkilatı '(MİT) Basın Müşaviri Nuh Yılmaz, darbe girişiminin başarısız olduğunu, darbecilerin püskürtüldüğünü söyledi. Yılmaz yaşanan darbe girişimi için şu değerlendirmelerde bulundu: "Darbeciler etkisiz hale getiriliyor. Sabah kadar bu iş sonuçlanır. kritik noktaları ele geçirdi. MİT'te her şey normale döndü. Vatandaşlarımız direnişe son vermemeli. Çünkü demokrasimize yönelik bir saldırı oldu. Bütün kritik kurumların önünü adeta etten duvar örüldü."

"TSK'nın desteklediği bir grup değil"
1. Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, özel bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak kalkışma hareketini yapanların küçük bir grup olduğunu belirtti. Dündar şunları kaydetti: "Bu TSK tarafından desteklenen bir hareket değildir. Bu olaylar meydana geldiği anda itibaren Sayın Valimizle bir araya gelip, İstanbul üzerine yoğunlaştık. 1. Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek bir durum yok. Bunlara katılmayan diğer birliklerle gerekli tedbirleri alıyoruz." Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bostanoğlu: Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz."

Kahraman, Meclis'i toplantıya çağırdı
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genel Kurul'u bugün olağanüstü toplantıya çağıracağını söyledi. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve bir grup milletvekili, Genel Kurul'dan NTV'nin sorularını yanıtladı. Siyasi partilerin başkanlarıyla görüşme yapacağını ifade eden TBMM Başkanı, "Darbe zamanları bitmiştir" dedi. "Meclis'te kaç kişisiniz?' sorusuna TBMM Başkanı, "Arkadaşlarımız çok miktarda buradalar, sayı olarak bilemiyorum. Bütün illerden geliyorlar" dedi.

Ala: Bu rezilliğe 'dur' deme zamanı
İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul ve Ankara'daki FETÖ'nün askeri kanadının darbe girişimine ilişkin, "Herkesin şu anda bu rezilliğe 'dur' demek için adım atma zamanıdır. Bir cunta girişiminin hemen bir an evvel ekarte edilmesinin temel yolu bütün demokratik güçlerin bir an evvel harekete geçmesidir" diye konuştu. Bakan Ala, "Türkiye'yi bu ayıptan en kısa zamanda kurtarmanın gayreti içerisinde olunması lazım" dedi.

ABD'den hükümete destek
ABD yönetimi, Türkiye'deki tüm tarafların hükümeti desteklemeleri çağrısında bulundu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Barack Obama'nın, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Türkiye'deki gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Açıklamada, "ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanı, Türkiye'deki bütün tarafların demokratik yollarla seçilmiş hükümeti desteklemesi, sükunet göstermesi ve her türlü şiddet veya kan dökülmesinden uzak durması konusunda mutabık kaldı" denildi.

Cuntacılara gözaltı
İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışma üzerine, gözaltılar da başladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 1 albay ve 3 asker, "darbeye teşebbüs" suçundan yakalandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne girmeye çalışan 13 asker de gözaltına alındı. Bu arada İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen askerler, polislerce gözaltına alındı. Silahlarını teslim eden askerler, havalimanı önünde bekleyen vatandaşlardan çekindikleri için, bir süre burada tutuldular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT: Darbeciler püskürtüldü, halk direnişe devam etmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN