Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbecilere geçit vermedi

Giriş Tarihi: 18.7.2016
Darbecilere geçit vermedi

FETÖ’cü darbe girişiminin kırılma anlarından biri de Gölbaşı Özel Kuvvetler Karargahı’nda yaşandı. Başçavuş Ömer Halisd, cuntacı tuğgenerali vurarak karargâhı korudu. Astbubay Halisdemir, o çatışmada şehit düştü

FETÖ'nün darbe girişiminin ilk başladığı noktalardan olan Gölbaşı'ndaki Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda yaşananlar, ihanetin nasıl engellendiğini gözler önüne serdi. SABAH, daha önceki darbelerde kritik rol oynayan, 15 Temmuz'da da ele geçirilmeye çalışılan Özel Kuvvetler Karargâhı'ndaki darbeci ekibin ifadelerine ulaştı.

DARBE EMRİNİ KİM VERDİ?
Baskını düzenleyen ekibin başında bulunan Albay Ümit Bak ifadesinde, Özel Kuvvetler Karargâhı baskınına dair detay bilgiler verdi. Tutuklanarak askeri cezaevine konulan Bak, "Darbe emrini kim verdi?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Darbe talimatı, 15 Temmuz 2016 günü 21.30'da Genelkurmay Başkanlığı'nca Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı'na gönderilen imzalı faks mesaj emriyle geldi. 1. mesajda, ülkede olağanüstü hal yaşandığından dolayı gerekli tedbirlerin alınması emrediliyordu ve mesaj emri Piyade Kurmay Albay Osman Kardal (TSK Komuta Kontrol Amiri) imzalıydı. Tuğgeneral Mehmet Partigöç (Genelkurmay Personel Daire Başkanı) imzalı ikinci mesaj emrinde yeni Özel Kuvvetler Komutanı olarak Tuğgeneral Semih Terzi'nin (1. Özel Kuvvet Tugay Komutanı) görevlendirildiğini, halihazırda görevli Tümgeneral Zeki Aksakallı'nın ise görevden alındığı bildirildi. Üçüncü mesajda 'Yurtta Sulh Komitesi Başkanı' imzası vardı. Bu mesajda da Türkiye'deki sıkıyönetim komutanlıkları, bakanlıklar ve diğer kamu kurumlarına yapılan görevlendirmeler aynı zamanda TSK'nın yeni komuta yapısı belirtiliyordu."

BAŞÇAVUŞU ŞEHİT ETTİLER
Darbeci Albay Bak ifadesinde, Semih Terzi'nin "Kışlanın emniyetini sağlayın, içeriye de gelen komutanlardan kimseyi almayın" dediğini, gerekirse etmeleri emrini verdiğini anlattı. Bak, darbenin kırılma anlarından olan Terzi'nin öldürülüşünü de şöyle anlattı: "Tam karargâh binasının basamaklarına gelmiştik ki Kışla Komutan Koruma Astsubayı nöbetini tutan Başçavuş Halis Özd (ismi Ömer Halisdemir, ancak ifadelerde Halis olarak geçiyor) tarafından vurularak yaralandı. Özdemir ise koruma ekibi tarafından vurularak öldürüldü. Semih Paşa'nın bu görevi devralmasını istemeyen birileri tarafından bu faaliyetin düzenlendiğini, Özdemir'in de bu nedenle ettiğini düşünüyorum." Darbeci Albay Bak'ın ifadelerindeki bilgilere göre, Özel Kuvvetler Komutanı Aksakallı, güvendiği askerle birlikte karargâha geldi. Emir komutayı devralan Aksakallı'nın 3 askeri, Albay Bak'ı, baskında etkin rol oynayan vardiya amiri ve icra astsubayı gözaltına aldı.

VATAN HAİNLERİNE DİRENDİ
Bu arada Genelkurmay'a geldiğinde hainlerce alıkonulan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın koruması, Topçu Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın da komutanını bırakmak istemeyince, darbeciler tarafından şehit edildi.

'SEN DE FETÖ'CÜSÜN!'
Albay Bak ifadesinde darbecilerin Özel Kuvvetler Komutanı olarak atamaya kalkıştıkları ve baskın sırasında öldürülen Semih Terzi'nin o akşam Silopi'den helikopterle Diyarbakır'a, oradan da askeri uçakla Ankara'ya ve yine helikopterle Gölbaşı'ndaki karargâha geldiğini anlattı. Bak ifadesinde, Zekai Aksakallı'nın kendisini de uyardığını şöyle anlattı: "Kendisi gelen bu emirlerin hepsinin geçersiz olduğunu, Genelkurmay'da bir grubun emir komutayı ele geçirmeye çalıştığını söyledi. Nöbetçi amiri, vardiya amiri ve ben bir değerlendirme yapıp, Genelkurmay'dan gelen 3 yazılı emri uygulamaya karar verdik. Bunun üzerine Aksakallı beni 'Beni dinlemiyorsun, FETÖ'cülerin emirlerini dinliyorsun sen de paralelcisin" diyerek uyardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbecilere geçit vermedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN