Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de OHAL tezkeresi görüşülüyor

15 temmuz darbe girişiminin ardından Bakanlar Kurulu'nda alınan Olağanüstü Hal Kararı 'de görüşülüyor. Hükümet adına ilk olarak Adalet Bakanı Bozdağ konuştu. Bakan Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişiminin aziz Türk milleti tarafından önlendiğine dikkat çekerek, "TSK içinde yuvalanmış Fetullah Gülen komutasındaki bir grup terörist oldukları anlaşılan üniforma giymiş kişiler ağır silahlarla devlete ve 79 milyon aziz milletimize karşı onun emriyle saldırıda bulunmuştur" dedi.

Giriş Tarihi: 21.7.2016 14:17 Güncelleme Tarihi: 21.7.2016 15:08
TBMM'de OHAL tezkeresi görüşülüyor

Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan olağanüstü hal ile ilgili karar, Başbakanlık tezkeresiyle 'nin onayına sunuluyor..

İŞTE HAİNLER KOĞUŞU!

Hükümet adına ilk olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ söz aldı.. Bakan Bozdağ'ın açıklaması şöyle oldu:

TSK içerisinde yuvalanmış Fetullah Gülen komutasındaki bir grup terörist oldukları anlaşılan üniforma giymiş kişiler ağır silahlarla devlete ve 79 milyon aziz milletimize karşı onun emriyle saldırıda bulunmuştur. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü aziz milletimiz önledi. Keskin nişancılarla insanların vurulması masum insanların şehit edilmesi tüm bunlar bu terör örgütünün vahşi yüzünü göstermiştir. Dün Bakanlar Kurulu olarak bu teröristlerin ülkemizin geleceği için tehdit olmasından çıkarılması adına alınacak kararların en hızlı biçimde alınması için OHAL kararının alınması Bakanlar Kurulu'na iletilmiştir. Bakanlar Kurulu 3 ay süreyle OHAL kararı almayı gerekli görmüştür. Anayasamıza göre anayasayla kurulan hür demokrasi ortamının ortadan kaldırılmasına yönelik şiddet olaylarının ortaya çıkması durumunda uygulanır. Anayasamızda bulunan hür demokrasi ortamını korumak, şiddet olaylarını önlemek, başarısız olan darbe teşebbüsünün bir daha yaşanmaması için halkımızı korkutan, demokrasimizi, meclisimizi ve seçilmiş cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi yok etmeye çalışan adeta kanser gibi her yeri saran bu örgütten kurtulmamız gerekiyor.

CANLI YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

"Darbe teşebbüsü Gülen'in emri ile oldu"

EKONOMİ İLE İLGİLİ BİR KARAR OLMAYACAKTIR

Olağanüstü Hal Kanunu'nda yetkiler vardır ama hepsi uygulamaya girmeyecektir. Türkiye'de bu uygulamalar hemen uygulanmaya başlanmıştır diye bir durum algılanmasın. Valilerin etkinliği ve gücü artırılmaktadır. Bu son derece önemli bir adımdır. Bu konuda ekonomi ile ilgili herhangi bir karar alınmayacaktır. OHAL kararı devletin görevlerinin hızlıca yerine getirilmesi ve bu teröristlerin kurumlardan temizlenmesi içindir. Bu tehlikenin geleceğe yansıması ve daha büyük bir tehlikeye oluşmasına izin veremeyiz. Ekonomiyi ve planlamaları olumsuz bir şekilde etkilemeyecektir.

OHAL SIKIYÖNETİM DEĞİLDİR

OHAL sıkıyönetim değildir. Kolluk yetkileri askeri mahkemelere geçmeyecektir. Bazı yargılamalar askeri mahkemelere devredilmeyecektir. Yönetim sivil idarededir. Vatandaşlarımızın hayatında olağanüstü değişiklikler yaşanmayacaktır. 15 Temmuz'da ortaya çıkan durumun tekrarının mümkün olmayacağının anlamını taşıyacaktır.

SÜREYİ 3 AYDAN KISA TUTABİLİRİZ

Bir takım kanun hükmünde kararnameleri TBMM'ye sevk edeceğiz. Kanun hükmünde kararnamelerin çıkarılmış olması neden önemli? Çünkü ortada bir yangın var ve bu suyu hemen oraya dökmemiz gereken bir zamandayız. Zaman kaybetmemiz mümkün değildir. Bu durum parlamentoyu bombalayanlara karşı hükümetin vuracağı darbenin ilanıdır. Biz bunu gizli yapmıyoruz. Ortaya 3 ay gibi bir süre kurduk. Ama bu süreyi 3 aydan daha kısa tutmak durumundayız. Demokrasimizi ve milli irademizi güven altına almamız gerekmektedir. Ben 15-16 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü karşısında demokrasiye karşı direnen herkese teşekkür ediyorum.

FETÖ ELEBAŞI İÇİN ABD'YE YENİ DOSYA GİDECEK

VATAN VE MİLLET İÇİN ÖLÜMÜ BİLE GÖZE ALDI

BAŞKOMUTAN ERDOĞAN TAM TEMİZLİK İÇİN DÜĞMEYE BASTI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM'de OHAL tezkeresi görüşülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN