Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz hâkimi Diken tutuklandı

Giriş Tarihi: 22.7.2016
Balyoz hâkimi Diken tutuklandı

Balyoz davası hâkimi Ömer Diken FETÖ’cü darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklandı. Tutuklamaların yanı sıra yeni gözaltılar da oldu

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında dün de çok sayıda hâkim ve savcı tutuklandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca aralarında eski HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer'in de bulunduğu 70, Anadolu Adliyesi'nde ise 13 hâkim ve savcı tutuklandı. Uşak'ta aralarında Balyoz Davası'na da bakan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken'in de bulunduğu 12 hâkim ve savcı tutuklandı. Eski Diyarbakır Başsavcı vekili ve HSYK 1. Sıra Yedek üyesi olan Cumhuriyet Savcısı İlker Çetin'in evinde ve adliyedeki odasında, hepsi ruhsatlı olduğu belirtilen 22 tabanca, bir pompalı tüfek ve 34 mermi bulundu. Rize'nin Pazar ilçesinde karı-koca hâkim ile bir savcı, Muş'ta hâkim Halime Kotiloğlu ile savcı eşi Kamil Kotiloğlu tutuklandı. Diğer iller de şöyle: Isparta 9, Adana 14, Bursa 14, Düzce 2, İzmir, 2, Mersin 48, Kocaeli 29, Antalya 29, Hatay 21, Kırklareli 19, Ağrı 19, Elazığ 16, Hatay 16, Eskişehir 13, Ardahan 14, Aksaray 13, Zonguldak 12, Sivas 7, Aydın 6, Giresun 1, Siirt 11.

GENERALLER TUTUKLANDI
Zonguldak'ta Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan ile Deniz Albay Mustafa Kemal Öztürk, Diyarbakır'da da 8. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe çıkarıldıkları nöbetçi mahkemelerce tutuklandı. İstanbul'da dün darbe olsaydı "Sıkıyönetim komutanı" olması planlanan 12 i hakim, Çengelköy Sabancı Merkezi'ni basan 62 Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi, İstanbul Valiliği'ni ele geçirmeye çalışan 37 subay ve astsubay ile Boğaziçi Köprüsü'ndeki tanklara saklanan 22 askeri öğrenci tutuklandı. Kocaeli'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele baskın için giden darbecilerin helikopterine yakıt ikmali için izin verdiği belirlenen Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma'nın da aralarında bulunduğu 18'i tutuklandı. Ayrıca Kırklareli'nde 2 tuğgeneral 39 asker, Kars'ta 2 tuğgeneral 12 asker, Hâkkari'de bir tuğgeneral ve albay Hatay'da bir tuğgeneral, Denizli Merkez Komutanı Albay Ziver İnci, Yalova'da bir albay ve ustsubay, Isparta'da bir binbaşı ve yüzbaşı, Karabük'te bir uzman çavuş, Şırnak'ta ise 384 asker tutuklandı. Ağrı'da Vali Musa Işın'a "Sizi almaya geliyorum" diyen 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ozan ve 12 asker tutuklandı. Şanlıurfa'da 26 rütbeli polis, Konya'nın Beyşehir ilçesinde 'darbeye direnmeyin' emri veren Emniyet Müdürü Serdar Şahin ve iki polis, Çankırı'da 1, Manisa'da 1, Isparta'da 5, Gümüşhane'de 3, Kars'ta 2, Yozgat'da iki Kırklareli'nde 1 polis tutuklandı. Balıkesir'de iki vali yardımcısı Kars'ta iki vali yardımcısı, Tokat'ta vali yardımcısı ile Zile ve Turhal kaymakamları, Siirt Vali Yarıdımcısı Şanlıurfa'da Viranşehir kaymakamı, Bartın'da Ulus Kaymakamı, Aydın'da ise aralarında gazeteci doktor, işadamı, öğretmen ve kamu personelinin de bulunduğu 21 kişi tutuklandı.


GÖZALTILAR SÜRÜYOR
Darbe girişimiyle ilgili gözaltılar da devam ediyor. Eskişehir'de mahkemenin adli kontrolle serbest bıraktığı Diyarbakır 2. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı'nda İstihbarat Komutanı Binbaşı Murat A. ve 5 subay, Adana'da 16 Siirt'te ise çeşitli rütbelerde 56 asker gözaltına alındı. Yargıtay Üyesi Hüseyin Sarıömeroğlu ise Adana'nın Yumurtalık ilçesinde bulunan yazlık evinde gözaltına alındı. Edirne'de 75, Karabük'te, 24, Adana'da 25, Giresun'da 10, Adana'da 55 polis gözaltına alındı. Konya'da iki vali yardımcı ile Beyşehir Kaymakamı, Siirt'te ve Nevşehir vali yardımcısıları, Derinkuyu Kaymakamı, Yalova Üniversetisi Rektörü Prof. Dr. Niyasi Eruslu, Kocaeli'nde 5 işadamı, Adana'da ise 4 zabıt katibi, cezaevi ikinci müdürü ve bir idare memuru, İzmir'de 11 avukat gözaltına alınırken, ayrıca 5 ilçe müftüsü açığa alındı. Antalya'da 6 Nisan'da "Umreye gidiyorum" diyerek ortadan kaybolan ATSO eski Meclis Başkanı İzzet Bayar darbe olacak diye dönünce yakayı ele verdi. Diyarbakır TRT'de ise 19 kişi görevinden uzaklaştırıldı.

Gülcan DEMİRCİ - Fatih ULAŞ - Osman ASİLTÜRK-Serkan KARAYEL-Adnan AÇIKGÖZ- Erdoğan ÖZTÜRK-Murat SAVAŞ-Murat KARAMAN-Nazan ERDEM- Harun ATALAY-Şaban YILMAZ-Ali Faik ATAY - Abbas ÇAKAR-Rıdvan UYSAL-Recep ÇİRİK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz hâkimi Diken tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN