Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SAT'çıların 4'te 1'i FETÖ mensubu çıktı

Darbe soruşturması derinleştikçe yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Fethullahçı Terör Örgütü, kuvvetlerine kendi adamlarını yerleştirmekle kalmamış, bu kuvvetlerin en vurucu birliği SAT'ların dörtte birini de ele geçirmiş.

Giriş Tarihi: 24.7.2016 10:24 Güncelleme Tarihi: 24.7.2016 10:26
SAT'çıların 4'te 1'i FETÖ mensubu çıktı

CNNTürk'ün haberine göre, yılda sadece birkaç kişinin 9 ay süren ağır kursu geçerek kabul edildiği SAT komandolarının 24'ü darbeci çıktı. Bu rakam toplam personelin 4'te 1'ine karşılık geliyor. Darbeci SAT'çıların peşine düşenler de yine SAT komandoları oldu.

1963 YILINDA KURULDU

Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı veya SAT, Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların arasından seçilen, üstün yetenekli askerlerden oluşan, komando birliği olarak biliniyor. 1963 yılında 'Su Altı Komando' adı altında kurulan bu özel birlik, misyonu ve özel kuvvet olması sebebiyle doğrudan Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapıyor.

SAT komandosu olabilmek için 9 aylık SAT İhtisas Kursu'nu başarıyla tamamlamak gerekiyor. Kursa kabul edilen personelden her yıl sadece birkaçı kursu tamamlayarak SAT komandosu olabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SAT'çıların 4'te 1'i FETÖ mensubu çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN