Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tankları bozup darbeyi önlediler

Etimesgut’taki zırhlı birlikler komutanları, darbeden haberdar olunca cuntacı hainlerin tankları dışarı çıkarmasını önlemek için uzman çavuşlara, “Tankları bozun” talimatı verdi. Darbecilerin tank planı böylece sekteye uğradı

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Tankları bozup darbeyi önlediler
En düşük modeli dahi 120 milimetrelik top ve 12 milimetrelik makineli tüfeklerle donatılmış, 450 kilometrelik bir menzil içinde aynı anda hedeflediği her noktayı yerle bir edebilen demirden bir orduyu andıran ve TSK'nın en önemli savaş araçlarından olan tankların namluları, 15 Temmuz si darbeciler tarafından hain emellerine ulaşabilmek için, halka ve devlete yöneltildi. FETÖ'cü hainler, hedefledikleri noktaları zaptedebilmek için tankları sokağa sürdü. O gece Etismesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'na gelen FETÖ'cüler buradaki tankları emir komutasına alarak Ankara'yı kana bulayacaktı. 200'e yakın tank Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentini istila edecekti. FETÖ'cü cuntacılar "Tanklar ateş ede ede halkın üzerine gitsin" emri verdi. Çoğu terörle mücadele için üretilen ve satın alınan tanklar 15 Temmuz gecesinde Türk milletine karşı sokaklara çıkacaktı. İşte bu facianın engellenmesinde en önemli katkılardan birini Zırhlı Birlikler Komutanı Tümg. Erdoğan Akyol ve Binbaşı Dedebağı emrindeki uzman çavuşlar yaptı. O geceki kargaşanın bir tatbikat değil darbe teşebbüsü olduğunu öğrenen uzman çavuşlar, cuntacı askerler birliğe girmeden tankları bozdu. Uzman çavuşlar, cuntacılar tankları sokaklara çıkarmasın diye takım çantalarındaki aletlerle tankın motoruna girdiler ve akü başlıkları ile şaseleri söküp ateşleme sistemleri bozdular.

KOMUTANDAN HALKA GÜVENCE
18 Temmuz günü sosyal medyadaki, "Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında bir grup asker tarafından kalkışma yapılacağı" iddiası üzerine kışla önüne gelen vatandaşlar burada 7 saat nöbet tuttu. 15 Temmuz gecesi emrindeki askerlere tankları bozma emri veren birlik komutanı Tümgeneral Erdoğan Akyol da "Bu tümenden dışarıya hiçbir tehdit olmayacak, içimizdeki safralar atılmıştır" sözleriyle halka güvence verdi. Zırhlı birliklerde görevli bir başka subay da "Buradan halkımıza bir sıkıntı gelmeyeceğine emin olabilirsiniz, bunun için kanımızın son damlasına kadar mücadele ederiz" dedi ve darbeye destek verenlerin birlikten temizlendiğini vurguladı.

TÜM TÜRKİYE'NİN KONUŞTUĞU BİNBAŞI
Tümgeneral Erdoğan Akyol ve o gece gözaltına aldığı FETÖ'cü askerlere yaptığı konuşmayla tanınan Binbaşı Barış Dedebağı Etimesgut'taki tankların sokağa çıkmasını, emirlerindeki uzman çavuşların da yardımıyla engelledi. Darbe girişiminden 3 gün sonra sosyal medyada ortaya atılan iddialar üzerine tümenin nizamiyesine gelen vatandaşlara (aşağıda) güvence veren Akyol ve diğer subaylar, gelen kalabalığa "İçimizdeki hainleri temizledik" diye seslendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tankları bozup darbeyi önlediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN