Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerji Bakanı 'tan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 25.7.2016 11:13 Güncelleme Tarihi: 25.7.2016 12:49
Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan önemli açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı CNN TURK'te 'ın sorularını yanıtladı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakınındaki isim olan Bakan Albayrak, FETÖ'cü hainlerin Silivri'deki intiharlarına ilişkin olarak da "Silivri'deki intiharların da incelenmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi. FETÖ'cü teröristlerin özelliklerine ilişkin de önemli ipuçları veren Bakan albayrak, "Şuna da hazır olmak lazım. Bu yapının en önemli özelliği takiyyeciliğidir. Paralel Yapının akıl stratejisini ortaya koyan ekip en korkak olanlarıdır" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı CNN TURK'te 'ın sorularını yanıtladı.

Bakan Albayrak'ın röportajından önemli başlıklar ise şöyle oldu:

79 milyon olarak çok üzücü bir süreç yaşadık. İlk defa askeri bir darbeye halkın karşı çıktığında nasıl başarılı olduğunu gördük.

O akşam enteresan bir akşamdı. Hep birlikte masada oturuyorduk. Bildiğiniz gibi ilk telefon enişteden geldi. Ardından birkaç telefon daha gelince Sayın Cumhurbaşkanımızla ailece oturduğumuz masadan kalktık ve başka bir odaya geçerek süreçle ilgili daha yakın temasları görüşmeye başladık.

Bu darbe girişimi kesinlikle başarılı olamaz. Geçtiğimiz 10 yıl her yıl bir darbe girişimi yaşadık.

15 Temmuz gecesi darbe girişimi ile ilgili haberlerden emin olduktan sonra kararlı adımlar atıldı. Cumhurbaşkanımız kararlı bir tavır gösterdi.

Cumhurbaşkanımızın bu kararlı tavrından sonra sizlerle iletişime geçip efsane yayınların yapıldığı döneme geçtik.

Cumhurbaşkanımızın son yüzyılda gelmiş geçmiş siyasetçilerden en büyük farkı halkla kurduğu iletişimdir.

Cumhurbaşkanımız halkla iletişime geçerek bu süreci çok iyi yönetti.

AKIL STRATEJİSİNİ EN KORKAK OLANLAR BELİRLİYOR

Bu yapının genelde akıl stratejisini ortaya koyan ekip en korkak ve ilk kaçanlarıdır maşa olarak kullandıklarıdır sahada bırakıp kaçtıklarıdır.

Onların içinde de intihar edenler olmuştur. Gerçi bu intiharlara da dikkatli yaklaşmak lazım. Çünkü itirafçı olma potansiyeli olabilirler.

Hapishanedeki ortama dikkatli eğilmek lazım. Yoğun bir gözaltı süreci yaşıyoruz. Bunların takibi çok önemli. Bunların önemli bir soru işareti ihtiva ettiğini düşünüyorum.

Türkiye'de tehdit olgusu uzun bir süre bitmeyecek.

Türkiye'nin gelişiminden ve büyümesinden rahatsız olanlar var.

"Haberi aldıktan sonra Cumhurbaşkanımız kendi insiyatifiyle süreci yönetti"

BİR DAHA DARBE GİRİŞİMİ OLABİLİR Mİ?

Bu yapıda ciddi bir çözülme var. Zira bireysel olarak tüm dünyayı tehdit altına alan bir terörizmle karşı karşıyayız. Sadece Türkiye değil. Bugün 79 milyonun gördüğü ve sebeplerinden şüphe duymadığı bir süreci yaşıyoruz.

IŞİD ne kadar bir terör örgütüyse ki FETÖ daha tehlikeli bir örgüttür.

12 sene boyunca öve öve bitiremediğiniz bir iktidarı bir anda eleştirmeye başlıyorsunuz. Bu olay bunların nasıl bir şeytana dönüşebildiklerini ortaya koyuyor.

ZAMANINDA MÜCADELE EDİLEMEDİ Mİ?

Devlet olarak bu örgüte nasıl müdahele ettiğimiz ve takip ettiğimizi herkes görüyor.

Örneğin bu YAŞ son yılların en önemli YAŞ'ıydı. Çok ciddi bir tasfiyenin yaşanacağı bir YAŞ olacaktı. Üyelerin birçoğu zaten şimdi gözaltında.

OTELDEN AYRILIŞ SÜRECİ

Cumhurbaşkanımıza bir saldırının olabileceği haberini almadık. Güvenlik korumalarımız 3 tane helikopterin keşif için uçtuğunu gördü. Bölgedeki hareketliliği gördük. Bütün olası senaryolar konuşuldu. Ama helikoptere binilmesi ve ona yönelik kararların alınması Cumhurbaşkanımızın orayı terk etmesi bizim kararımızdı.

"İNSANI DAHA DA ÜZEN HUSUS.."

Uçaktan önce helikopter faslımız var. Helikoptere sığma konusu da var. İnsan istiyorki oradaki tüm ekiple birlikte gidelim. Oradaki tehdit kalanlardan ziyade gidenlere yönelik. Esas tehdit Cumhurbaşkanımıza yönelik.

İnsanı daha da üzen husus şu. Orada Hasan bey bir kahramanlık örneği gösterdi. Ailesini orada bıraktı. Orada bırakmamız gereken başka arkdaşlarımız da oldu. Bunlar için çok endişelendik. Her ne kadar hedef orası olmasada bunların ne kadar kahpece hareket edebileceğini biliyorduk. Nitekim 2 polisimiz şehit oldu. Allah rahmet eylesin.

BU TOPRAKLARDA LANETLENECEKLER

Buna bir soru cevapla ekleme yapmak istiyorum. Birileri geçen bir ortamda şunları söyledi. Acı bir tebessümle baktım. Bu bir set up, Türkiye Devleti falan filan. Dünyada böyle bir alçakça bir senaryo ve bunun neticesi ne olursa olsun. Bunun sonrasındaki resimde yer almayı kim ister? Başarılı olsun ya da olmasın.

Bir set up olacak siz paşaları bağlayacaksınız ve o paşalar sadece kendileri değil eşleri, çocukları bu topraklarda lanetlenecek. Bunu kim göze alabilir. Bu insanlar hep böyle anılacak. Böyle bir düzmece darbe ile siz kaç kişiyi ikna edebilirsiniz. Bu hainler 79 milyon tarafından nesiller boyunca lanetlenecek.

"İstanbul'a gideceğimize uçakta karar verdi"

ÇOCUKLARA NE DEDİNİZ?

Çocuklarımızı Allah'ın verdiği güç ile Elhamdülillah teskin ettik. Nasıl teskin ettiğimiz hususu da bizde kalsın.

NEDEN İSTANBUL'A İNDİNİZ?

4 tane şehir alternatifi düşündük. Aydın, Bodrum, Dalaman ve İzmir alternatifti. Dalaman'a indik. Oradan İstanbul'a hareket etmemize son anda karar verdik. İndikten sonraki süreçte her ne kadar tansiyon yüksek olsa da çok başka atmosferde gerçekleşti. Herkes inanılmaz sakin ve rahattı. Elhamdülillah.

İSTİHBARATTA ZAAFİYET KONUSU

Gerek MGK gerek Bakanlar Kurulu gerek sonrasında yaptığımız güvenlik toplantılarında bir daha böyle bir sorun yaşanmaması için çalışıldı. OHAL'e karar verildi. OHAL'in amacı hızlı adım atabilme hususunda çıkarılması. Ciddi adımlar atacağız.

FETÖ ELEBAŞISI GÜLEN'İN İADESİ

Dışişleri ve Adalet Bakanlığımız dosyasını hazırladı. Önümüzdeki günlerde ABD'ye gidilecek. Kanıtlarımız mevcut.

FETÖ elebaşısının iadesi ile ilgili bir süreç içindeyiz. Sadece prosedürlerin halledilmesi kaldı.

ABD ile ilişkiler konusunda şunu söylemek istiyorum. ABD'nin şu soruyu kendisine sorması lazım. Bu süreç Türkiye toplumu ile ilgili bir süreç. Türkiye devleti ile ilgili değil. ABD, bu kadar basit bir konuda (Teröristbaşı Gülen'in iadesine evet denilmesi) 79 milyonu karşısına almak istemeyecektir. Bu olayda Yaver'den tutun Paşa'lara kadar açık ifadeler var. Cereyan eden olaylar var. Bu olaylar toplumun gözünde açık bir şekilde cereyan ettikten sonra savunulacak bir tarafı kalmadı.

FETÖ elebaşısı Gülen'in iadesi

"MİLLİ DEĞİLDİR"

Türkiye'de bu saatten sonra olağandışı bir olay noktasında siyasetin yeniden dizayn edilmesi konusunda bir tavırla karşılaşılırsa Türkiye bilsin ki bu resim ve bu resimdeki siyasi figürler milli değildir.

CUMHURBAŞKANI'NIN HDP'Yİ DAVET ETMEMESİ

Meseleye şöyle bakıyorum. Cumhurbaşkanımızın davetinde, birlik mesajının verildiği bir resim var. Bu resim bir terör örgütünün faaliyetlerine yönelik veriyor. Türkiye bir başka örgüt ile de mücadele veriyor. Terör örgütlerini ayıramayız. O partinin davet edilmemesine bu noktadan bakmak gerekiyor.

Beştepe daveti almayan HDP'ye örgütle aynı duruşu sergileyip sergilemediği sorulmalı.

Halka zulmetmiş insanlara bizim merhamet göstermememiz lazım ama kurunun yanında yaş yanmaması durumu önemli. Bu titiz anlayışı devlet olarak göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Şuna da hazır olmak lazım. Bu yapının en önemli özelliği takiyyeciliğidir.

VATANDAŞA DOĞALGAZ MÜJDESİ

Kış gelmeden havalar soğumadan inşallah doğalgazda ciddi bir indirim yapacağız. Yüksek fiyatlar döneminde tahkimlik olduğumzu alıcılarda süreç tamamlandı ama bazıları tamamlanmadı. Bu süreç tamamlanmasa bile biz kış gelmeden vatandaşımıza bu konuda güze haberler vereceğiz.

DARBE GİRİŞİMİ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?

Belirsizlik her zaman için soru işareti uyandırır. Bu sürecin güçlü bir şekilde atlatılması Türkiye'yi daha güçlü kılacaktır.

Bakan Albayrak'tan doğalgaz müjdesi

BAKAN ALBAYRAK: SİLİVRİ'DEKİ İNTİHARLARIN ARAŞTIRILMASI LAZIM

BAKAN ALBAYRAK'TAN DOĞALGAZ MÜJDESİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN