Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 Temmuz gecesi Külliye’de tanklar ve helikopterlere nasıl direnildi?

15 Temmuz gecesi hain darbecilerin ele geçirmek istediği, en önemli noktalardan biri olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ydi. Darbecilerin jetlerle yağdırdığı, helikopterlerin halkın üzerine ateş açtığı o gecede neler yaşandığını Star Gazetesi yazarı, Saadet Oruç anlattı.

Giriş Tarihi: 26.7.2016 11:42 Güncelleme Tarihi: 26.7.2016 11:57
15 Temmuz gecesi Külliye’de tanklar ve helikopterlere nasıl direnildi?

İŞTE O GECEDE YAŞANANLAR:

15 Temmuz gecesi, Türkiye tarihinin en karanlık gecesini yaşadı. Her saniyesinde, her köşede farklı bir kahramanlık destanı yazıldı o gece. Ana hedef Cumhurbaşkanı ve Başbakan Binali Yıldırım idi. Suikast timleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürmek üzere yola çıkarken, bir milletin geleceğine kastetme planının başarıya ulaşması için her türlü adi plan uygulanmak üzereydi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni basıp karargah olarak kullanmak isteyen darbeciler altı tank ile Külliye'ye yöneliyor. Bir taraftan da helikopterlerle Külliye'ye indirme planlanıyor.

MUHAFIZ ALAYINA AİT SİLAH DEPOSUNA EL KONUYOR

Külliye yakınlarında bulunan Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanı Ramazan Bal ve ekibi darbe girişimini haber alır almaz telefon trafiği başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, heyecanla kendisini arayan Ramazan Bal'a sakin olmasını söyleyerek süreci yönetmeye çalışıyor. Ardından Kasırga da darbeciler tarafından rehin alınarak Akıncı Üssü'ne götürülüyor. Külliye'deki koruma ekibi tarafından ilk olarak içeride bulunan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı personeli etkisiz hale getiriliyor ve Külliye'de bulunan Muhafız Alayı'na ait deposuna el konuyor.

DARBEDEKİ FETÖ PARMAĞI: ALIN SİZE DELİL

HERKES KÜLLİYE'YE KOŞUYOR

Bu şekilde içeriden saldırı ihtimali ortadan kaldırılıyor.

Anında bütün personel göreve çağrılıyor, hızlı trenden inip gelen, ailesinin yanındaki tatilden dönen... Koruma ekibi alarma geçerek, Külliye'ye koşuyor. Cumhurbaşkanı'nın en yakınındaki isim Koruma Daire Başkan'ı Muhsin Köse, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Marmaris'ten bir an önce güvenle çıkarma çabasında.

Külliye'ye dönelim. Külliye'de Muhafız Alayı birimleri etkisiz hale getiriliyor.

BİR WHATSAPP GRUBU ORTAYA ÇIKARILIYOR

Kapının önünde toplanan halk, altı tankla Külliye'yi basmaya gelen darbecilere engel oluyor. Tankların bir kısmı kaçarken, bir kısmının içindeki darbeciler halk tarafından derdest ediliyor. Bir yüzbaşının üzerindeki telefondan 2 binden fazla darbecinin isminin yer aldığı bir Whatsapp grubu ortaya çıkarılıyor ve operasyon bu bilgi de eklenerek devam ediyor.

Helikopterler indirme yapmaya çalışıyor ancak Külliye'den açılan ağır ateşle helikopterler inme fırsatı bulamadan uzaklaşıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI ÖZEL KALEM EKİBİ BİR AN BİLE MAKAM KATINI BIRAKMIYOR

Helikopterler iki kez yelteniyor darbeciler iniş yapmaya. Kahramanca Külliye'yi savunan koruma ekibi, sivil personel, kriz merkezinden yöneten Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alpaslan, Ramazan Bal ve ismini sayamadığım Cumhurbaşkanlığı ekibi orada Külliye'ye kalkan oluyorlar.

Külliye'yi ele geçiremeyen darbeci katiller halka yağdırarak geri çekiliyor.

Bütün bunlar olurken Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem ekibi bir an bile makam katını bırakmadan, olası bir baskın durumunda atılacak adımlara hazır bir şekilde bomba ve silah sesleri arasında sabaha kadar ayakta çalışmaya devam ediyor.

15 Temmuz gecesi... Daha çok konuşacağız. Bir daha bu kadar kara bir gece yaşamamak için önlemlerimizi almak için aynı zamanda.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 Temmuz gecesi Külliye’de tanklar ve helikopterlere nasıl direnildi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN