Vatan için gerekirse... Yine şehit oluruz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, demokrasi şehitlerinin yakınlarıyla gazileri ziyaret etti. Verilen mesaj ortaktı: Bu vatan kolay kazanılmadı gerekirse yine can veririz

Giriş Tarihi: 29.7.2016
Vatan için gerekirse... Yine şehit oluruz
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, FETÖ'nün darbe girişimine direnirken şehit düşen vatandaşların ailelerini ve gazileri ziyaret etti. Şehit Ramazan Konuş'un eşi Konuş, "Bu devlet kolay kazanılmadı, vatanımız ve devletimiz için yaptık bu mücadeleyi" derken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gitmek isterken kolundan vurulan Satılmış Çamaltı ise "Bizler bu vatanı savunmaya her daim hazırız" dedi. O gecenin kahramanları 15 Temmuz gecesini şöyle anlattı:

AYNI AİLEDEN 2 ŞEHİT...
ŞEHİT NECATİ SAYIN'IN EŞİ VEHİBE SAYIN: "Cumhurbaşkanımız 'sokağa çıkın' deyince, damadım Fazıl, iki oğlum ve iki kızım hep birlikte gittiler. Eşim hep 'Ben şehit olacağım' derdi, duaları kabul oldu. Eşimden sonra damadımın da şahadet haberi geldi. Zor günler ama devletimizin yanında olduğunu görmek bizi rahatlatıyor."
NECATİ SAYIN'IN OĞLU EBUBEKİR SAYIN: "Bu hainlerin istediği birliğimizi bozmak. Bakanlarımıza idam istediğimizi söyledik. Verdiğimiz iki cana karşılık sadece bir can istiyoruz. Ben de lise zamanında bir ya da iki defa onlara gittim. O zamanlar bana 'Soruları verelim polis ol. Bu askeriye, emniyet hep ateist. Müslümanlar girsin' deyince babam 'Bunlar nasıl Müslüman, bir daha gitme' demişti."

'ŞEHİTLERİMİZİ ALAMADIK'
GAZİ POLİS MEMURU MUAMMER HAN: "Darbe girişiminin olduğu gece yıllık izindeydim. Olayı duyar duymaz, arkadaşımı aradım ve görev yaptığımız Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gittik. Tankları görünce 'Bunlar kesin bizim oraya gidiyorlar, yerle bir edecekler' dedim. Tanklar bizim oraya geçmesin diye yolu çöp arabasıyla kapattık. Havaya açtılar. Geri adım atacağımızı zannettiler ama atmadık. 3 arkadaşımız şehit oldu. Onları almamıza bile izin vermediler. Biz ilk vurulanlardanız, bizi vurunca içeri girebildiler. İçerideki arkadaşlara zaman kazandırdık."
ŞEHİT RAMAZAN KONUŞ'UN EŞİ HACER KONUŞ: "Bizler darbelerle büyüdük, çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak istedik. Bu devlet kolay kazanılmadı, biz vatanımız ve devletimiz için yaptık bu mücadeleyi. Gerekirse çıkar bir daha ölürüz."

'EVLADIMLA GURURLUYUM'
ŞEHİT UHUD KADİR IŞIK'IN BABASI MEHMET IŞIK: "Oğlum Sağlık Meslek Lisesi'nden bu sene mezun oldu. Helikopterler ve tanklar etmeye başladığında bir babanın bakış açısıyla oğluma 'Dönelim' dedim. 'Baba madem buradayız sonuna kadar gidelim' dedi."
UHUD KADİR'İN ANNESİ NACİYE IŞIK: "Olaylar başladığında erkek kardeşine 'Annem ve kız kardeşim sana emanet' dedi. Bütün arkadaşlarıyla vedalaşmış. İçine doğmuştu sanki şehit olacağı. Böyle bir evlat yetiştirdiğimiz için çok gururluyum."

'BEN GİDİYORUM, SEN DUA ET'
ŞEHİT OSMAN ARSLAN'IN EŞİ SATI ARSLAN: "Kızımın korktuğunu söylemesi üzerine eve geldi ama hemen sonra 'Ben Kızılay'a gidiyorum' dedi. 'Ben ne yapacağım' dediğimde 'Sabaha kadar yatma, vatan millet için dua et' dedi. Yastığın altına para bıraktı. 'Bu para 2-3 gün içinde sana lazım olacak. Ölürsem şehit, dönersem gazi olurum' dedi ve gitti. Bizi ayakta tutan tek şey şehit olması."

'BİN CANIM FEDA OLSUN'
GAZİ ALİ YILMAZ: "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine tepkimi göstermek için dışarı çıktım. Tankın üzerine ilk çıkan ben oldum. Kurşun yarım santim daha yana gelse kalbime girecekti. Bin canım olsun bin defa vermeye razıyım."
GAZİ SÜLEYMAN TOK (sağda): "Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine tamamen manevi duygularla sokağa çıktım. Sabah namazını kıldım ve Kuran okudum. Annemi rüyamda görmüştüm, elimden tutmuş gülümsüyordu bana. Şehit olmaya gitmiştim ama gazi oldum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatan için gerekirse... Yine şehit oluruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN