Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbecilerin atama listesindeki 3 general tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimi ardından sıkıyönetim idaresi tarafından 'da çeşitli görevlere getirileceği belirtilen 3 general tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Giriş Tarihi: 6.8.2016 02:21
Darbecilerin atama listesindeki 3 general tutuklandı

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında slistede bulunan 37 kişi hakkında adli işlem başlatıldı. Aralarında general ve albayların bulunduğu 26 kişi, 'darbe faaliyetiyle fikir ve eylem birliği içerisinde bulundukları' şüphesiyle gözaltına alındı. Yine general ve albaylardan oluşan 11 kişi ise adreslerinde bulunamadı. Haklarında İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 'darbe' suçu kapsamında yakalama kararı çıkarıldı. Adli işlem başlatılan bu generallerden GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanı Gürsel , 3. Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Tayyar Süngü, İkmal/Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Veli Yıldırım ve İstanbul Tershanesi Komutanı Tümamiral yakalandı. İstanbul'a ilişkin hazırlanan atama kararnamesinde ismine yer verilen 4 general ve 3 albayın firarda oldukları belirlendi. Bu general ve albaylar hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

KRİTİK GÖREVLERE İSİM İSİM LİSTE!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay'ın yürüttüğü darbe soruşturması kapsamında yakalanarak gözaltına alınan Bursa İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş ile koruması Uzman Çavuş Ertuğrul Yüksel'in üzerlerinde 2 adet çanta yakalandı. Bir çantada Tuğgeneral Mehmet Partigöç tarafından imzalandığı belirlenen bir sıkıyönetim direktifi konulu yazı ele geçirildi. Yazının ekinde darbe ardından gerçekleştirilecek atamaların listesi de bulundu. Listede İstanbul'da Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı gibi kritik görevlere getirilecek asker kişilerin de isim isim zikredildiği tespit edildi.

İstanbul'a ilişkin listede bulunan 37 kişi hakkında adli işlem başlatıldı. Aralarında general ve albayların bulunduğu 26 kişi, 'darbe faaliyetiyle fikir ve eylem birliği içerisinde bulundukları' şüphesiyle gözaltına alındı. Yine general ve albaylardan oluşan 11 kişi ise adreslerinde bulunamadı. Haklarında İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 'darbe' suçu kapsamında yakalama kararı çıkarıldı. Adli işlem başlatılan bu generallerden GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanı Gürsel Öztürk, 3. Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Tayyar Süngü, İkmal/Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Veli Yıldırım ve İstanbul Tershanesi Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır yakalandı. Bugün sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen bu dört isimlerden
Gürsel Öztürk, Veli Yıldırım ve Tayyar Süngü sevk edildikleri nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklandı. Ahmet Çakır ise serbest kaldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbecilerin atama listesindeki 3 general tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN