Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Editör Masası'nın konuğu oldu

Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, "Rusya'nın ambargo uyguladığı ülkelerin ürünlerinin Türkiye üzerinden geçmemesi için önlem alınmasını istediğini" söyledi.

Giriş Tarihi: 10.8.2016 10:59 Güncelleme Tarihi: 10.8.2016 12:11
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Editör Masası'nın konuğu oldu

Dışişleri Bakanı , konuk olduğu AA'nın editör masasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü Rusya ziyareti ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle oldu:

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO'dan beklediği desteği alamadığına dikkat çekerek, "NATO'nun içindeyiz, sorumluluklarımızı biliyoruz. PKK, DAEŞ saldırıyor, bunlar olurken NATO yok. Türkiye'deki hava savunma sisteminin tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde olmalı diyoruz, karar var ama uygulama yok. Müttefik olarak sen bunlara yanaşmıyorsan Türkiye de başka arayışlara girmek zorunda. O ülkeden olmaz, bu ülkeden olmaz. Hem de izin vermiyorsun. Türkiye dış politikasında olduğu gibi güvenliğini sağlamak için adımlarını atar, kimse engel olamaz" dedi.

"PUTİN'İN TÜRKİYE'DEN RİCASI OLDU"

Çavuşoğlu, Putin'in Türkiye'den bir ricası olduğunu söyleyerek, Rusya'nın ambargo uyguladığı ülkelerin ürünlerinin Türkiye üzerinden geçmemesi için önlem alınmasını istediğini söyledi.

"BATI İLE RUSYA İLİŞKİLERİ.."

Dünkü görüşmeler son derece önemliydi. İki lider de uçak düşürme hadisesi öncesi dönemine çıkma kararı aldılar. Bu da 9 aylık kesintiden sonra iki ülke için ilişkilerin önemini anladığını gösteriyor. Türkiye ve Rusya en kritik dönemde bile ilişkilerini belli düzeyde götürmüştür. AK Parti iktidara geldikten sonra, Batı ile ilişkilerini nasıl yürüttüyse Rusya ile de götürmüştür. Batı ile Rusya ilişkilerini tamamlayıcı gördük. Rusya ile ilişkilerimizi daha iyi noktaya getireceğiz.

"ÜÇLÜ MEKANİZMA KURUYORUZ"

Çavuşoğlu, "(Rusya ile) Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı. Askerler arasında dışişleri bakanlıkları arasında ve istihbaratta. Ve şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. Bu akşam St. Petersburg'a gidiyorlar. Mit Müsteşarımızla beraber bizim bakanlıktan ve Silahlı Kuvvetlerden bir askerimiz gidecek. Daha sonra bunu daha üst düzey, dışişleri bakanlarının da katıldığı düzeyde gerçekleştireceğiz." dedi.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NDAN KRİTİK TELEFON

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: "DARBE GİRİŞİMİ BAŞARILI OLSAYDI HEPİMİZİ KATLEDECEKLERDİ"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Editör Masası'nın konuğu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN