Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyet ve TSK’dan 2 bin 500 ihraç

FETÖ/PDY bağlantılı polis, müdür toplam 2 bin 360 personel emniyetten, astsubay ve uzman çavuş 136 subay da Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi. 2 bin 500 FETÖ’cü personelin tüm rütbeleri söküldü

Emniyet ve TSK’dan 2 bin 500 ihraç
Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan iki yeni kararname ile FETÖ/PDY terör örgütüyle bağlantılı 2 bin 360 emniyet personeli görevlerinden ihraç edildi. İhraç edilen emniyet görevlileri arasında, darbe girişimi gecesi Emniyet Müdürlüğü önünde tankın içerisinden çıkan emniyet müdürü Mithat Aynacı ile verdiği "Çadırları yakın" talimatıyla Gezi olaylarını çığrından çıkartan dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli de bulunuyor.

TANKTAN ÇIKARILMIŞTI
Darbe girişimi sonrasında terör örgütü FETÖ/PDY ile irtibatlı olan kamu çalışanlarına yönelik olarak İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, TSK, emniyet, sahil güvenlik ve diğer kamu kuruluşlarında başlatılan soruşturmalar neticelenmeye başladı. Bu kapsamda FETÖ ile irtibatı bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli aralarında müdür ve amirlerin de bulunduğu 2 bin 360 personelin kurumla ilişiği kesilip görevlerine son verildi. İhraç edilen emniyet personeli arasında Mithat Aynacı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik ve Trafik Şube Müdürlüğü görevinde bulunan Bülent Köksal, Aynacı'nın Güvenlik Şube Müdürü olduğu dönemde yardımcılığını üstlenen Yunus Dollar da bulunuyor. Tutuklu emniyet müdürü Mithat Aynacı, darbe girişiminin yapıldığı gece polisler tarafından tankın içerisinden çıkarılmıştı.

136 ASKER ORDUDAN ATILDI
FETÖ mensubu 136 subay, astsubay ve uzman çavuş daha ordudan ihraç edildi. Kara, , Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli toplam 136 subay, astsubay ve uzman çavuşun görevine son verildi. İhraç edilenler arasında Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in Subayı Mehmet Akkurt da yer aldı. Orgeneral Güler, Genelkurmay İkinci Başkanı olarak görevini yürüttüğü sırada karargahta derdest edilmiş, kendisini rehin alanlar arasında emir subayı Binbaşı Mehmet Akkurt'un da yer aldığını söylemişti. Ayrıca emekli olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'yi rehin alan emir subayı Murat Yılmaz da TSK'dan atıldı. Darbeci olarak tutuklanarak gönderildiği Silivri Cezaevi'nde kendini asarak intihar eden 23'üncü Piyade Alayı'nda tabur komutanı Yarbay İsmail Çakmak da TSK'dan atıldı. Akıncı Hava Üssü'nde vurulan Yüzbaşı Özkan Hekin, Genelkurmay tarafından "hain" olarak belirlenmişti. Olayı soruşturan savcılık ise, Özkan Hekin'in darbeciler tarafından vurulduğunu tespit ederek, darbeci olmadığına karar kılmıştı. Dünkü ihraç listesinde Özkan Hekin'in de olması dikkat çekti.

Esrarengiz ceset!
FETÖ'nün 15 Temmuz kalkışmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı bahçesinde sivil bir vatandaşa ait ceset bulunduğu ortaya çıktı. Bir aydır morgda tutulan Y.Ç. adlı bu kişinin darbeye direnen vatandaşlardan olmadığı, ancak Akıncı Üssü'nde yakalanan sivil imamlar gibi Genelkurmay'da görevlendirilen örgüt imamı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet ve TSK’dan 2 bin 500 ihraç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN