Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizli tanık oldular FETÖ’yü itiraf ettiler

Anadolu Adalet Sarayı’nda gözaltına alınan kadın gizli tanık: Üst düzey örgüt mensupları bizi isim isim değerlendirip seçti. Kâtiplik Klavye Sınavı’nın sorularını vererek bizi adliyeye yerleştirdiler

Giriş Tarihi: 21.8.2016 ABONE OL
Gizli tanık oldular FETÖ’yü itiraf ettiler
FETÖ'nün adliye yapılanmasına yönelik operasyonlarda yakalanan Anadolu Adalet Sarayı çalışanı 75 şüpheliden 3'ü ilk ifadelerinde itirafçı oldu. Aralarında katiplerin de bulunduğu şüpheliler, örgütün üst düzey isimlerinden oluşan komisyonlarda seçilerek kritik noktalara yerleştirildiklerini itiraf etti. İstanbul Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda görev yapan ve aralarında katiplerin de bulunduğu 83 personel hakkında gözaltı kararı çıkartılmış, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında 75 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştı.

KRİTİK İŞLERE GETİRDİLER
Şüphelilerin adliyedeki odalarında ve evlerinde arama yapılıp bilgisayarları incelemeye alındı. Gözaltı listelerinde; mahkeme ile savcılık kalemlerinde görevli katip, mübaşir, teknisyen ve yazı işleri müdürlerinin de bulunduğu ifade edilmişti. Şüphelilerden bazılarına adliyelerde görev alabilmeleri için daktilo mülakatlarında hazır metinler verildiği ve kritik noktalara yerleştirildikleri belirlendi. Katiplik Klavye Sınavı'nda çıkacak soruların ve tam metinlerin de verilerek, FETÖ'cülerin adliyelere yerleştirildiği saptandı. Gözaltındaki 75 şüpheliden 3'ü ise ilk ifadelerinde itirafçı oldu. FETÖ Üyeleri'nin aralarında haberleşmek amacıyla kullandıkları 'ByLock' adlı gizli cep telefonu uygulamasını kullandıkları saptanan şüpheliler, sohbetlere katılarak örgüte girdiklerini ve zaman içerisinde kendilerine yer edindiklerini itiraf etti. İddialara göre 'gizli tanık' olarak dinlenen bir itirafçı ise ifadesinde, örgütte üst düzey kişiler tarafından oluşturulan özel komisyonlarda isim isim değerlendirilerek seçildiklerini ve bazı kritik noktalara yerleştirildiklerini söyledi. Kadın itirafçı, FETÖ'nün bazı gizli şifrelerini aktardı.

8 ŞÜPHELİ ARANIYOR
Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan şüphelilerden 9'u önceki gün adliyeye sevk edildi. Firarda olan 8 şüphelinin ise arandığı belirtildi. FETÖ'nün adliye yapılanmasına yönelik soruşturmada İstanbul'daki 6 adliyeden 300'ü aşkın kişi gözaltına alınmıştı. Bazı şüpheliler, FETÖ ile mücadele kapsamında yapılan operasyon ve hazırlanan soruşturmaların bilgileriyle emniyet birimlerine gönderilecek yakalama müzekkerelerini örgüte sızdırmakla suçlanıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları devam eden diğer 66 şüphelinin deilerleyen günlerde adliyeye sevk edilecekleri ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli tanık oldular FETÖ’yü itiraf ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN