Türkiye'nin en iyi haber sitesi

heyetiyle sona erdi

FETÖ elebaşısının iadesiyle ilgili heyetiyle ilgili ilk günkü 9 saat sürdü

Giriş Tarihi: 23.8.2016 18:15 Güncelleme Tarihi: 23.8.2016 21:41
ABD heyetiyle görüşme sona erdi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin 'den gelen 4 kişilik heyetle lerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinin de bulunduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi için ABD Adalet Bakanlığından üç, Dışişleri Bakanlığından ise bir temsilciden oluşan dört kişilik heyet dün gece Ankara'ya geldi.

İŞTE GÜLEN'İN TÜRKİYE'DEYKEN KULLANDIĞI ODA

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle ABD'li heyetin bir araya geldiği görüşmelere, FETÖ soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen de katılıyor.

ABD heyetiyle, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden şimdiye kadar elde edilen ifade ve deliller paylaşılıyor.

ABD ilk defa bir iade talebine ilişkin Türkiye'ye heyet gönderdi. İki gün sürecek görüşmeler kapsamında bakanlık bürokratlarınca heyete, Gülen'le ilgili gönderilen iade dosyalarına ilişkin bilgiler sunuldu.

ABD GÜLEN'İ İADE ETMEZSE KIRILMA OLUR

- ABD'YE 4 AYRI DOSYA GÖNDERİLDİ

Adalet Bakanlığınca Fethullahçı Terör Örgütü ele başı Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin 4 ayrı dosya ABD'ye gönderildi. İngilizce ve Türkçe yazılan talepnamelerin toplam sayfası 6 bin 382'yi buldu.

Bu kapsamda Türkçe ve İngilizce olarak, İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesinden 2, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesinden birer dosya ABD'ye gönderildi.

Bu arada, Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2011-2016 yılları arasında ABD, Türkiye'den 5 kişi için iade talebinde bulundu. Adi suç kapsamında bir kişinin iadesi kabul edilirken bir kişiyle ilgili işlemler devam ediyor.

Terör suçundan ise 3 kişinin iadesi istenirken bir kişi iade edildi, 2 kişi ile ilgili iade işlemleri sürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD heyetiyle görüşme sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN