Adil Öksüz'ün arkadaşı tutuklandı

Giriş Tarihi: 23.8.2016 14:58 Güncelleme Tarihi: 23.8.2016 15:26
Adil Öksüz'ün arkadaşı tutuklandı

FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri sorumlusu' Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz'ün arkadaşı olan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Muhittin Akgül tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında 17-18 Temmuz tarihleri arasında 11 akademisyen ile birlikte gözaltına alınanlar arasında bulunan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümünde görevli Prof. Dr. Muhittin Akgül adli kontrol ile serbest bırakılmıştı.

YAKALAMA KARARI ÇIKTI

Bu karara Cumhuriyet Savcısı itiraz edince Prof. Dr. Akgül hakkında yakalama kararı çıktı. Bugün Sakarya Adliyesine sevk edilen Akgül tutuklandı.

Prof. Dr. Akgül, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin kilit ismi 'Hava Kuvvetleri sorumlusu' olan Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz'ün İlahiyat Fakültesi'nden arkadaşı.

Yrd. Doç. Dr. Öksüz gibi tefsirci olan Tevrat, İncil'i yorumlayan isim olarak bilinen Prof. Dr. Akgül, Fetullah Gülen'in kapatılan TV'lerinde 10 gün önce tutuklanan 'FETÖ'nün ekran yüzü' Prof. Dr. Davut Aydüz gibi konuşmalar yapıp programlarda sık sık yer alıyordu.

FETHULLAH GÜLEN'İ ÖVMÜŞTÜ

FETÖ örgütü elebaşı Fethullah Gülen'e yakın isim olarak bilinen ve sık sık ABD'ye gittiği belirlenen Prof. Dr. Muhittin Akgül, 8 Ocak 2014 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda Gülen'i övmüştü.

"TÜRKİYE'DE ALİM DİYE TANIMLAYABİLECEĞİMİZ BİR İNSAN YOK" DEMİŞTİ

Kapatılan Cihan Haber Ajansı tarafından servis edilen haberde, Prof. Dr. Akgül, "Devletleri ayakta tutan, bu ulemalar olmuştur. Siz böyle dönemlerde insanların rehber saydığı, örnek aldığı insanları yok etmeye çalışırsanız aynı zamanda toplumu da kargaşaya, kaosa sevk etmiş olursunuz. Fethullah Gülen Hocaefendi'ye âlim demeyeceksek o zaman Türkiye'de âlim diye tanımlayabileceğimiz bir insan yok" diye açıklama yapmıştı.

Bu arada son tutuklama ile Sakarya Üniversitesi'nde tutuklanan akademisyen sayısı 27 olurken 89 akademisyen ise açığa alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adil Öksüz'ün arkadaşı tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN