Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamlarının hesaplarını sorgulayan murakıplar adliyede!

17-25 Aralık öncesinde hükümete yakın vakıf, işadamı ve bazı önemli kişilerin banka hesaplarını yasadışı şekilde sorgulayan 29 BDDK murakıbı adliyeye sevk edildi.

Giriş Tarihi: 23.8.2016 11:43 Güncelleme Tarihi: 23.8.2016 11:45
İşadamlarının hesaplarını sorgulayan murakıplar adliyede!

Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlikle sonuçlanan 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen işadamlarının da arasında bulunduğu birçok kişi ile bazı vakıfların banka hesaplarının usulsüz olarak incelenmesiyle ilgili soruşturma başlatmıştı.

29 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

FETÖ/PDY'ye yönelik yapılan soruşturmayla bağlantılı olarak devam eden tatkikat kapsamında 1 Ocak 2013 ile 30 Haziran 2014 arasında hesaplarda usulsüz sorgulama yaptığı öne sürülen 29 yeminli banka murakıbı İstanbul Mali Suçlarla Mücadale Şube Müdürlüğü'nün operasyonu ile gözaltına alınmıştı.

Operasyon, BDDK tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen bir rapor üzerine başlatılmıştı. Raporda yer alan tespitlere göre; hesaplardaki sorgulamaların 2013 yılının Haziran, Kasım, Aralık aylarında yoğun olarak yapıldığı belirtildi.

Raporda, işadamlarının yanı sıra Emine Erdoğan'ın özel kalem Müdürü Ela Çakıcı, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, Recep Tayyip Erdoğan Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Abdulkadir Kart gibi kişilerin hesaplarında sorgulamalar yapılması ve TÜRGEV, İHH gibi vakıf ve derneklerin hesaplarının da birçok kez sorgulanmasının çekici olduğu vurgulandı.

17 bankada, 50'ye yakın yeminli murakkıp ve yeminli murakıp yardımcısı tarafından, 1 Ocak 2013 ile 30 Haziran 2014 döneminde 221 kişi için 5270 adet sorgulama yapıldığı belirtildi. Bunlardan dikkat çeken 60 gerçek ve tüzel kişi hesabına ise raporda yer verildi.

Raporda Yeminli murakıplar tarafından bankalarda yerinde denetim yapılırken vakıf ve dernek statüsündeki kişiler hakkında özel bir inceleme yapılmasının sık karşılaşılan bir durum olmadığı belirtildi. Raporda, TÜRGEV'in (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) hesabının 22 kez sorgulanırken, İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı)12 kez murakkıplar tarafından sorgulandığı kaydedildi. En yoğun sorgulamanın 2013 yılının Aralık ayında yapıldığı grafiklerle anlatıldı.

SORGULANACAK İSİMLER!

Gözaltına alınan 29 kişi bir süredir İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgudaydı. Emniyettki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca sorgulanacak şüpheliler şunlar: Enes Arslan, Ali Güleç, Fatih Güneri, Mustafa Yıldız, Tolga Sungur, Gürca Avcı, Kadir Ocaksönmez, Serhat Tiryakioğlu, Mustafa Birdişli, Mercan Mermer Kücet, Murat Yıldırım, Bünyamin Savaş, Murat Yalvaç, Rıdvan Topaloğlu, Murat Güçlü, Vural Erkmen, Hakan Pala, Recep Erbay, Hasan Yassıörenli, Erhan Aksu, Rezaman Canik, Faik Atasoy, Naim Kahveci, İbrahim İpbaş, Hüsamettin Yalım, Talha Öcal, Hamit Boyraz, Aydın İşsever ve Emin Kücet.

2 İSİM FİRARİ!

Soruşturma kapsamında Osman Zeki Canıtez ve Oktay Çolak'ın ise firari olduğu öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşadamlarının hesaplarını sorgulayan murakıplar adliyede!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN