Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2847 ve edildi! İşte 'nın ihraç si

, soruşturması kapsamında geçici olarak görevden uzaklaştırılan 2 bin 847 hâkim ve yı meslekten etti. İhraç edilenler arasında eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur da var.

Giriş Tarihi: 25.8.2016 11:40 Güncelleme Tarihi: 25.8.2016 11:41
2847 hakim ve savcı ihraç edildi! İşte HSYK'nın ihraç listesi

'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında dün bir kez daha düğmeye bastı. FETÖ'nün yargı ayağına yönelik temizlikte soruşturma sine alınan 3 bin 12 ve dan 2 bin 847'sinin meslekten ihracına karar verildi. Daha önce açığa alınan 165 kişiden 140 kişinin soruşturmasına devam edilirken, 25'inin ise "mesleğe dönüşü kararı" verildi. İtirafçı olan eski Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya ise açığa alındı.

AÇIĞA ALINMIŞLARDI

HSYK, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yargı içindeki FETÖ yapılanmasıyla ilgili "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan başlattığı soruşturmada kapsamında ilk etapta 3 bin 12 hakim ve savcıyı geçici olarak açığa alınmıştı. Ardından 676 isim daha açığa alınmıştı. Böylece FETÖ üyeliği kapsamında açığa alınan hakim ve savcıların sayısı 3 bin 688'e ulaştı. Bu karar sonrası söz konusu hakim ve savcılar hakkında gözaltı kararı verilirken, mal varlıklarına da tedbir konuldu. Düzenlenen operasyonlarla da bu isimlerin önemli bir kısmı gözaltına alınmış, ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

İŞTE HSYK'NIN İHRAÇ ETTİĞİ O İSİMLER

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

HSYK Genel Kurulu 3 bin 12 hakim ve savcının durumunu dün yaptığı oturumda son kez ele aldı. Kurul, 3 bin 12 kişiden FETÖ ile irtibatlı olduğu tespit edilen 2 bin 847'sinin meslekle ilişiklerinin kesilmesine karar verdi. Listedeki diğer 165 kişiden 25'inin FETÖ ile bağlantısına dair bir tespite ulaşılamadığı belirtilerek, "açığa alınma kararı" kaldırıldı. Bu isimlerin mesleğe yeniden dönüşlerinin önü açıldı. Bu kişilerin önümüzdeki günlerde görev başı yapacakları bildirildi. Açıkta bulunan 140 hakim ve savcı hakkındaki soruşturmanın ise devam etmesi kararlaştırıldı. Meslekten atılan hakim ve savcıların 10 gün içinde HSYK Genel Kurulu'na yeniden "inceleme başvurusu" yapabilecekleri kaydedildi.

İŞTE ÖNE ÇIKAN O İSİMLER

HSYK'nın yargıda FETÖ temizliğine ilişkin soruşturma kapsamında meslekten atılanlar arasında tanıdık isimler dikkat çekti. FETÖ'nün yargıya hakim olduğu dönemde HSYK Üyesi olan İbrahim Okur, Teoman ve Hüseyin Serter ile 2014 HSYK seçimlerinde üyelik için aday olan Orhan Gödel, Ayşe Neşe Gül, Levent Ünsal, Murat Gökçe ve İdris Berber gibi yer aldı. Ayrıca devletin en mahrem bilgilerini ele geçirmek için düzenlenen "Kozmik Oda" kumpas soruşturmasını yürüten Mustafa Bilgili (halen firari) ile Hakim Dündar Örsdemir, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, FETÖ şüphelilerini usulsüz tahliye eden kamikaze hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik de edildi. İhraç edilen isimler arasında 'nin olağanüstü kongre sürecinde aldığı kararla gündeme gelen hakim Burhan Yaz da yer aldı. Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi olan Yaz, MHP Genel Merkezi aleyhine, kurultayın yapılabileceği kararını almıştı. MHP Yaz'ı HSYK'ya şikayet etmişti. Yaz FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmış ve savcı Sarıkaya ile bağlantısı ortaya çıkmıştı. FETÖ'nün futbola sızmasını sağlamak için düzenlenen şike kumpasında görev alan savcı Mehmet Berk, İzmir Askeri Casusluk soruşturması savcısı Zafer Kılınç ve davaya bakan hakim Serdar Ergül de meslekten atıldı. Yine Türkiye'nin dünya kamuoyunda terör örgütlerine destek sağlayan ülke olarak göstermek için MİT TIR'ların durdurulmasında görev alan tutuklu Savcı Süleyman Bağrıyanık ile bazı Yargıtay ve Danıştay eski üyeleri de meslekten ihraç edildi.

SARIKAYA AÇIĞA ALINDI

HSYK 2. Dairesi FETÖ'ye yönelik itiraflarıyla gündeme gelen eski Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya ile ilgili de dikkat çeken bir karar aldı. Daire, Şemdinli iddianamesine FETÖ baskısı ile eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın adını eklediğini itiraf eden Ankara Batı Savcısı Ferhat Sarıkaya'yı da açığa aldı. Dün de Ankara'da Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay çalışanı 35 kişi gözaltına alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2847 hakim ve savcı ihraç edildi! İşte HSYK'nın ihraç listesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN