Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nedir? ÖSO'nun açılımı nedir?

'ye yapılan Fırat Kalkanı Operasyonu'nda TSK'ya destek olan , dünyanın yakından takip ettiği bu operasyon ile adını daha sık duyar olduk. Peki ? ÖSO'nun açılımı nedir ve bu grup kimlerden oluşur?

Giriş Tarihi: 25.8.2016 11:53 Güncelleme Tarihi: 25.8.2016 11:54
ÖSO Nedir? ÖSO'nun açılımı nedir?

Ordusu veya Hür Ordusu, Suriye Arap Cumhuriyeti'nde kurulan, ve Suriye Arap Cumhuriyeti'ni ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı devirmek için savaşan, silahlı bir örgüttür. Suriye İç Savaşı sırasında rejimi yıkmak isteyen, askerler ve paralı savaşçılar tarafından, 29 Temmuz 2011 tarihinde Riyad el-Esad liderliğinde kurulmuştur. Siyasi kanadı Suriye Ulusal Konseyi'dir ve ona bağlıdır.

Üyelerinin büyük bir çoğunluğunu, Beşşar Esad'e bağlı Suriye Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılan asker ve subaylar oluşturmaktadır.

NE ZAMAN KURULDU?

Kuruluşu 29 Temmuz 2011 tarihinde duyurulan Özgür Suriye Ordusu, internet ortamında yayınladıkları videolarda Suriye Arap Cumhuriyeti askerlerini mevcut görev yerlerini terk ederek, devletle karşı kendilerine katılmaya çağırmaktadır. Ne kadar üyesi olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Kendi websitesinden yapılan açıklamada 40,000 asker olarak tanımlanmıştır.

Suriye Ordusu'nun sivillere ateş açması ve gösterileri zor kullanarak bastırmaya çalışması, pek çok asker ve subayın ordudan ayrılmasına yol açmıştır. Bazı siviller de silahlanarak direnişe katılmışlardır. Tüm bu gruplar 29 Temmuz 2012 tarihi öncesi dağınık haldeydi. Bu tarihte Suriye Hava Kuvvetleri albaylığından istifa eden Riyad el-Esad ve silah arkadaşları tüm milis-asker gruplarını tek çatıda birleştirmek amacıyla Özgür Suriye Ordusu'nu kurdular.

TSK VE KOALİSYON CERABLUS'A OPERASYON DÜZENLEDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun da hava desteğiyle 'a operasyon düzenledi. Dün sabah erken saatlerde başlayan operasyona, TSK'ya ait tanklar ve muhalif Özgür Suriye Ordusu () savaşçıları da katıldı.

ÖSO CERABLUS'UN MERKEZİNE GİRDİ

Operasyonun başlamasından saatler sonra Suriyeli muhalif güçlerin, Cerablus'un merkezine girdiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la yaptığı ortak açıklamasında Cerablus'un Özgür Suriye Ordusu kontrolüne geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koalisyon güçleriyle görüşmeleri yaptıktan sonra nihai kararımızı verdik. Cerablus'a ÖSO ile birlikte koalsiyon güçlerinin hava güçleriyle oraya girişi sağlandı. Şu an itibariyle Cerablus'u ÖSO mensupları ve Cerabluslu olanlar geri almış durumdalar. DAİŞ de Cerablus'u terk etme durumunda kalmış vaziyettedir" diye konuştu.

CERABLUS'A GİDEN TANKLAR GAZAYA BÖYLE UĞURLANDI!

CERABLUS DAEŞ'TEN TEMİZLENDİ!

BÖLGEDEN İLK FOTOĞRAFLAR GELDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSO Nedir? ÖSO'nun açılımı nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN