Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör saldırısı görüntüleri artık yayımlanmasın

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Türkiye, FETÖ, PKK ve DAEŞ'in hain saldırılarına karşı tarihi bir mücadele veriyor. Terör, toplumda savaş psikolojisi yaratmak istiyor. Ancak başta haber refleksiyle sıcak görüntüleri yayımlayan televizyonlar olmak üzere medya, şu ana dek iyi sınav veremedi ve tepki çekiyor. İşte uzmanların görüşleri:
Psikiyatr, Dr. Semih Dikkatli: Terör görüntülerini izleyen insanlar, en az yaşayanlar kadar etkilenir. Çocukların ruh sağlığını daha çok etkiler. Terör olaylarından sonra toplumsal moral çok önemlidir. Bu görüntüleri böyle göstermek bir nevi teröre hizmet etmektir. Psikiyatrist olarak yalvarıyorum: Yayımlamayın.
Psikiyatr, Prof. Dr. Arif Verimli: Bu görüntüler birkaç kere verilebilir. Bu gerçeğin görülmesi ve paylaşılması anlamında önemlidir. Ancak daimi olarak aynı yıkık bina acı şiddet vahşet gösterilirse bu umudu kıracaktır. Şiddetin amacını arttırır. Yayıncı kuruluşlar buna özen göstermeli.
Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş: Batı medyası, ülkelerinde yaşanan bir terör olayında herhangi bir uyarıya bile gerek duymadan hiçbir şiddet görüntüsünü yayımlamıyorlar ama ikiyüzlüler. Türkiye olunca bu tarz görüntüleri yayımlama konusunda hiç tereddüt etmiyorlar. Biz devlet yoluyla yayımlayanlara bir yaptırım uyguladığımızda da hemen yaygara kopartıyorlar.

DÜNYA GÖRMÜYOR
Dünyanın dört bir yanında bir türlü önüne geçilemeyen terör saldırıları nedeniyle hem hükümetler hem de basın yeni bir tutum içerisine girdi. Fransa'da Le Monde, BFMTV, France Info ve France 24 ana yayın organları ile çok sayıda radyo kanalı ve gazete "teröristlerin fotoğraflarını yayımlamama" kararı aldı. Terör örgütlerinin propagandası olmasın diye eylemi gerçekleştirenlerin isimleri de haberlerde yer almıyor. Avrupa ve ABD basını terör saldırısının yaşandığı yerlerden yıkımı gösteren fotoğraf veya görüntülere yer vermiyor. DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör saldırısı görüntüleri artık yayımlanmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN