Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman kimdir?

Giriş Tarihi: 29.8.2016 10:38 Güncelleme Tarihi: 29.8.2016 10:39
TBMM Başkanı İsmail Kahraman kimdir?

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Abdurrahman ve Bekir Delihasan Bkardeşlerin Muradiye eldesi'nde düzenlenen cenaze namazına, ardından da Rize'nin fethinin 555'inci yıldönümü nedeniyle Yenişehir Kapalı Spor Salonu'na düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada yaptığı konuşmada Kahraman, Kadıköy'de Che Guevara tişörtü giyen Liseli Devrimci üyelerini gördüğünü ve benim liseli gencimin yakasında, göğsünde bu resim olamaz, olmamalı. Benimle bağı yok. Köküm, tarihim bir değil. Benim kendi insanlarım var. Onlarla övüneceğiz. Garip. Fatih'i dünya tanıyor da tanımayacak" dedi. Peki İsmail Kahraman kimdir?

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Rize'de yaptığı konuşmadaki bu sözleri bugün birçok gazetede yer aldı. Kahraman konuyla ilgili şu sözleri kaydetmişti: Che Guevara 39 yaşında öldürülen, kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik, bir gerilla. Bolivya, Küba, Arjantin ve Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya, benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz, olmamalı. Benimle bağı yok. Köküm, tarihim bir değil. Benim kendi insanlarım var. Onlarla övüneceğiz. Garip. Fatih'i dünya tanıyor da tanımayacak. Fatih Sultan Mehmet Han, Osmanlı Padişahları içerisinde en büyük askerdir. Askerlikte Yavuz, Kanuni ve Yıldırım ona erişmek için ona yaklaşmışlardır. Ama en büyük askerdir. En büyük devlet ve siyaset adamıdır. Kanuni ve Yavuz yine ona yaklaşan isimlerdir. Eşsiz bir kişiliği vardı. Fatihler, Yavuz'lar, Kanuniler, Abdülhamitler dururken benim genç liselim göğsüne Che Guevara yazacak. Bu olmaz. Emsal vermezseniz, anlatmazsanız tarihi sevdirmezseniz. Manevi önderleri ve milli kahramanları anlatmazsanız o genç yavrum ne yapsın?

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?

İsmail Kahraman, Türk hukukçu ve siyasetçi, 27. ve mevcut Büyük Millet Meclisi Başkanı. Kasım 2015 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul 1. bölge milletvekili olarak meclise giren Kahraman, 1995 ve 2002 yılları arasında da milletvekili olarak meclise yer almıştır. Meclis Başkanlığı görevinden önce 1996–1997 yılları arasında Necmettin Erbakan tarafından kurulan hükümette Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenmiştir.

İLK DEFA 1995 SEÇİMLERİNDE MECLİSE GİRDİ

İsmail Kahraman ilk defa 1995 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi İstanbul 1. bölge milletvekili olarak meclise girdi. Refah Partisi genel başkanı Necmettin Erbakan Haziran 1996 tarihinde Doğru Yol Partisi'yle koalisyon hükümeti kurunca Kahraman, Kültür ve Turizm Bakanı oldu. 1999 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi'nin kapatılmasından sonra kurulan Fazilet Partisi milletvekili olarak tekrar meclise girdi.

27. TBMM MECLİS BAŞKANI

İsmail Kahraman, Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul 1. bölge milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 TBMM Başkanlığı seçimi'nde AK Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayı oldu. Üçüncü turunda 316 oy alarak seçimi kazandı ve 27. TBMM Meclis Başkanı seçildi.

İngilizce bilen Kahraman, evli ve dört çocuk babasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM Başkanı İsmail Kahraman kimdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN