Dışişleri Bakanlığı'ndan ''de Ateşkes' açıklaması

Giriş Tarihi: 10.9.2016 12:48 Güncelleme Tarihi: 10.9.2016 15:02
Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Suriye'de Ateşkes' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin ABD ile Rusya’nın ’de ateşkes konusunda vardığı mutabakatı memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun sürecin yakın takipçisi olduğunun da altı çizildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "ABD ile Rusya Federasyonu arasında müzakereleri bir süredir devam eden ve 'de kapsamlı bir çatışmasızlık ortamı tesis edilmesine, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine daha kolay eriştirilmesine yönelik düzenlemeler içerdiği açıklanan mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz." ifadeleri yer aldı.

BİR AN ÖNCE İNSANİ YARDIM GÖNDERİLMELİ

Açıklamada, Kurban Bayramı'nın ilk günü itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan mutabakatın başarılı biçimde uygulanmasının, başta Halep olmak üzere, 'nin genelindeki çatışmaların durması ve muhtaç durumdaki insanlara bir an önce yardım ulaştırılması açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÇİN'DEN DÜNYAYA BU MESAJLARI VERDİ

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, G-20 Zirvesi vesilesiyle Çin'de görüştüğü ABD Başkanı Barack Obama'ya, hem Çin'de hem daha sonra telefonda görüştüğü Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da yürüttüğü telefon diplomasisiyle söz konusu düzenlemelerin Kurban Bayramı'na yetiştirilmesi, düzenlemelerin kapsamlı olması ve Halep'in tamamına erişim sağlanması yönünde telkinlerde bulunduğu hatırlatılan açıklamada, Erdoğan ve Çavuşoğlu'nun sürecin yakın takipçisi olduğunun altı çizildi.

"GAYRETLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Türkiye'den Halep'e Birleşmiş Milletler aracılığıyla insani yardım ulaştırılmasına yönelik hazırlıklar yapıldığı bilgisi verilen açıklamada, "Türkiye, Halep'te ve Suriye'nin diğer bölgelerindeki insanların sıkıntılarının azaltılması, çatışmasızlık durumunun etkin biçimde uygulanması ve bu yeni durumun siyasi çözüm doğrultusundaki çabalara da olumlu yansıması yolundaki gayretlerini sürdürecektir." ifadelerine yer verildi.

ABD İLE RUSYA ANLAŞTI!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Suriye'de Ateşkes' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN