Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gürcan 'ın ifadesi ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 10.9.2016 08:34 Güncelleme Tarihi: 10.9.2016 17:46
Gürcan Balık'ın ifadesi ortaya çıktı

Davutoğlu’nun özel müdürü ve Gül’ün de başdanışmanlığını yapan Gürcan , Bank ’da 17/25 Aralık sürecinden sonra hesap açtırmasını, “hasta annemin isteğiyle oldu” sözleriyle savundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki FETÖ yapılanmasında üst düzey isimlerden olduğu iddiasıyla tutuklanan Gürcan , Bank 'da 17/25 Aralık sürecinden sonra hesap açtırmasını, "hasta annesinin talep etmesine" bağlarken, cemaatin okulunda ortaokulu okuduğunu söyledi ancak bu yapıyla ilişkisi olduğu iddialarını reddetti. Gürcan Balık, FETÖ'nün en büyük mali destekçisi Akın İpek'in otelinde kaldığını kabul etti.

GÜRCAN BALIK VE 2 BÜYÜKELÇİ TUTUKLANDI

İtirafçı olduğu iddia edilen ancak sorgusunda FETÖ ile ilgili suçlamaları reddeden Balık'ın savcılıkta verdiği ifade şöyle:

ÖRGÜTE AİT OKUL: Ortaokulu Özel Fatih Erkek Lisesi'nde okudum. Tercihlerimin hiçbirini kazanamadım. Önkayıt sistemiyle oturduğum yere 4 dakika mesafedeki bu okula başvurdum. 1984'de kayıt oldum. Bu okul şuan hakkımdaki soruşturmaya neden olan örgüte ait olan okul olarak bilinmektedir. Okuduğum dönem bu yönde hiçbir bilgim yoktu.

ANNEMİN İSTEĞİYLE HESAP AÇTIM: 17/25 Aralık sürecinde Bank Asya'ya yüklü miktarda para yatıran Gürcan Balık bu durumu şöyle açıkladı; Rahmetli annemin ısrarı üzerine 2014'te hesap açtım. İş Bankası'nda biriktirdiğim parayı hatırladığım kadarıyla 15 bin euro ve 3-5 bin liraydı, Bank Asya'ya gönderdim.


İKİ YENİ KARARNAMEYLE İHRAÇ EDİLENLERİN LİSTESİ

CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANI OLDUM: 2012 Ağustos sonunda Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Türkiye'nin UNESCO nezdindeki daimi temsilci büyükelçiliği görevine atanmama rağmen 2013 Ocak ayına kadar özel müşavir olarak görev yaptım. 2013'de UNESCO'ya gittim. Aynı yıl Temmuz'da Cumhurbaşkanı Dışişleri Başdanışmanlığı görevine atandığım tebliğ edildi. 15 Ağustos itibarıyla fiilen bu göreve başladım.

MELEK İPEK'İN VİZE SORUNUNU ÇÖZDÜM: Hamdi Akın İpek'i tanırım. Annesi Melek İpek 2011'de 600 kişilik bir grubu Umre'ye götürmek istemiş, Umre vizesi alamamışlar. Konu bakanlığa intikal etti. Bakanlıklararası görüşme yapıldı ve vize sorunu çözüldü. Melek İpek'le böyle tanıştım. Akın İpek'le de onun oğlu olduğu için tanıştım. Yardımlarımızdan dolayı teşekkür etmek istediler. Marmaris'teki Angels Oteli'nin Koza Holding'e ait olduğunu biliyorum. Bu otellerde 3-5 kez kaldığımı hatırlıyorum.

DIŞİŞLERİ İMAMINI BİLMİYORUM: Dışişleri Bakanlığı'nda yurtdışında büyükelçi, yurtdışında meslek memuru, bakanlıkta meslek memuru, meslek memurlarına abilik yapan FETÖ/PDY yöneticileri ve üyelerini bilmiyorum. Dışişleri imamı olan Kerim kod adlı kişiyi bilmiyorum.

İŞTE RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN İHRAÇ LİSTESİ

Verdiği 9 sayfalık ifadede hakkındaki iddiaları reddeden Balık şöyle konuştu:

HAYATİ KÜÇÜK GÖRÜŞÜRDÜ: İlk görev yeri olarak Tiflis'te görev yaptım. Hayati Küçük (Paralel yapının Gürcistan'daki okullarının sahibi olduğu iddia edilen kişi) isimli birisi sürekli gelerek büyükelçi ile görüşürdü. Bu vesile tanıştım. Örgütle ilgili hiç bir konu aramızda geçmemiştir. Tiflis'ten ayrıldıktan sonra da bir daha kesinlikle kendisi ile görüşmedim. Büyükelçiliğin çalışmaları konusunda birkaç ortamda da kendisini haddini bilmesi konusunda azarlamışımdır. Bana göre ruh sağlığı yerinde olmayan biridir.

-Milliyet-

HAYATİ KÜÇÜK'TEN GÜRCAN BALIK'A CEVAP

Dışişleri imamı Gürcan Balık savcılığa verdiği ifadede Uluslararası Kafkas Vakfı Başkanı Hayati Küçük'ün sabah.com.tr'ye yaptığı açıklamalara cevap vererek iddiaları yalanlamıştı.

Hayati Küçük'ten Gürcan Balık'ın iddialarına cevap geldi:

Gürcan Balık zavallı ruh sağlığımın yerinde olmadığını ifade etmiş. Düştüğü duruma bakın ki ölmüş annesine suç atan birinin ruhsağlığına bakın!! Şükürler olsun sağlığım hele de ruh sağlığım harika! Prof. Dr.Guram Mamulia milletvekili ve Ahıska Türkleri ile ilgilinen Gürcü diplomatlarla birlikteydik. Bir gün Gürcan beni elçiliği davet etti ve "Guram Mamulia seninle Mesut beyin arasına fitne sokuyor! (Mesut Bozkır ülke imamı) dikkat edin." dedi. Ben hiyararşinizi iyi bilirim" diyerek aralarında geçen konuşmayı anlatmıştır. Tersine elçilikde makamında yapılan görüşmeleri anlatmıştır. Kaldı ki ülke imamı zaten Gürcan Balık'ın kim olduğunu söylemiştir. İstediği özel Rusça öğretmeni gönderirken bile istişare etmiştim. O kim oluyorda beni azarlayacak. Onursuz olmamak lazım. Bal gibide Fetö'nün uşağıdır. Fakat konuşamazlar. Hayatını Fetö'ye borçlu olanlar nasıl konuşsunlar?

"ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORUM"

FETÖ ile mücadele etmeye devam edeceğinin de altını çizen Hayati Küçük, yurt içinden ve yurt dışından ölüm tehditleri aldığını belirterek "ne kadar tehdit ederlerse etsinler vatanımızın ve Cumhurbaşkanımızın safında olmak bizim için en şereflisidir" dedi.

Kaynak: Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gürcan Balık'ın ifadesi ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN