“FETÖ’ye karşı tüm dünya çapında mücadele edilmeli”

Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin: 15 Temmuz’un bir benzeri başka ülkelerde de yaşanabilir. FETÖ casusluk ağı gibi... Dünya çapında mücadele edilmeli

Giriş Tarihi: 15.9.2016
“FETÖ’ye karşı tüm dünya çapında mücadele edilmeli”
Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin, FETÖ ile dünya genelinde mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Sputnik'e konuşan Çetin, "Bunlar casus ağı gibi. Darbe girişiminden önce gizli yazışmalar, Fuat Avni fenomeni ve başka örnekler. FETÖ ile sadece değil tüm dünya genelinde mücadele edilmeli" dedi. Çetin, "Çeşitli ülkelerde açtıkları okullardan mezun olan ve devlet kurumlarında işe başlayan gençleri düşünün. Yarın kimin çıkarlarını koruyacaklar? Kendi ülkelerinin mi, yoksa ABD'nin mi?" sorusunu gündeme getirdi.

'BAŞKA YERDE DE OLABİLİR'
Enveroviç Çetin şöyle devam etti: "'nin bu konuda kötü bir tecrübesi var. Yıllardır FETÖ devlet kurumlarına, emniyete, istihbarata ve orduya sızdı. 15 Temmuz gecesi yaşanan başarısız darbe girişimininin yarın başka ülkelerde olmayacağını kim garanti edebilir? Dolayısıyla başka ülkelerin de bu örgütle ciddi mücadele etmesi gerekir." Rusya'nın FETÖ'nün gerçek yüzünü 10 yıl önce fark ettiğini savunan Çetin, "Rusya bunun bir CIA projesi olduğunu, projenin altından kötü kokular geldiğini anladı. Bugün Türkiye haklı olarak Orta Asya ülkelerini de bu örgütle mücadeleye davet ediyor. Kazakistan ve Azerbaycan bu mücadeleye olumlu bakıyor. Özellikle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev düğmeye bastı" diye konuştu.

SPUTNİK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“FETÖ’ye karşı tüm dünya çapında mücadele edilmeli”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN