" 5'ten büyüktür ve GK yeniden reforme edilmelidir"

'ta Genel Kurulu'na hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin yapısına tepki gösterdi. " 5'ten büyüktür" sözlerini dünya liderlerine karşı yineleyen Erdoğan, "Dünyayı 5 ülkenin iki dudağı arasına mahkum edemezseniz" diye konuştu.

Giriş Tarihi: 21.9.2016 01:00 Güncelleme Tarihi: 21.9.2016 10:15
Dünya 5'ten büyüktür ve BMGK yeniden reforme edilmelidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler () Genel Kurulunda yaptığı konuşmaya, 71. Genel Kurulu'nun başarılı geçmesini, tüm ülkeler ve halklar için hayırlı sonuçlar vermesini dileyerek başladı.

Başkanlığı devir alan Peter Thomson'ı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski başkan Mogens Lykketoft'a da yaptığı çalışmalar için teşekkürlerini ileterek, "Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevinde küresel düzeyde sınamalarla dolu bir 10 yılı yakında bırakacak olan sayın Ban Ki-mun'a da değerli katkıları için teşekkür ediyorum." dedi.

DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR SÖZÜ BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, burada yaptığı konuşmada, BM'nin refore edilmesi gerektiğine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Zira bu açıklamasındaki "5'ten büyüktür" sözleri salondan büyük alkış aldı.

ERDOĞAN'A BM'DE YOĞUN İLGİ

UÇUŞA YASAK BÖLGE KONUSUNDA BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ

Türkiye'nin uzun süredir Suriye sınırları boyunca güvenli bir bölge oluşturma çağrısında bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizim 911 kilometre sınırımız var. En uzun sınıra biz sahibiz ve bu sınırlarda Türkiye bir tehdit altındadır. Ve biz sabrettik, sabrettik, sabrettik. Ancak 24 Ağustos'ta Gaziantep'te bir düğün merasiminde, 14 yaşındaki bir çocuğu canlı bomba yapmak suretiyle o kalabalığın içerisine göndererek patlattılar ve orada 56 kişi öldü, 100'e yakın insan yaralandı. O ana kadar duran Türkiye, artık daha duramazdı ve ılımlı muhaliflerle birlikte bizler bu olaya müdahale ettik. Önce Cerablus, Cerablus'tan DEAŞ'ı derdest ettik. Ardından Rai, Rai'de de aynı şekilde DEAŞ'ı oradan da derdest ettik. Böylece Cerabluslu Cerablus'a, Raili Rai'ye yerleşmiş oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: VATANDAŞLIK SÜRECİNİ BAŞLATTIK

BÖLGE FIRAT'TAN AZEZ'E TERÖR KORİDORU OLMAKTAN ÇIKTI

Şimdi ise bölge tamamıyla Azez'den Fırat'a kadar bir terör koridoru olmaktan çıktı ve böylece burası bir barış koridoru haline gelmiş bulunuyor. Bugün bizim yaptığımız operasyonun amacı işte bu güvenli bölgeyi fiili olarak hayata geçirmektir. Terör örgütlerinden kurtardığımız Cerablus halkı güven ve huzur içinde evlerine dönmeye başladı. Bölgenin elektrik ve su altyapısını çalışır hale getirmek için hemen harekete geçtik. Kızılay, AFAD ve sivil toplum kuruluşlarımız, bölge halkının ihtiyaçlarını yerinde karşılıyor. Yine bu bölgede, ülke dışına gitmiş mültecilerin de kullanacağı tüm sosyal donatılara sahip yerleşim yerleri inşa etmeyi planlıyoruz. Bunun için güvenli alan haline getirdiğimiz yerlerin uçuşa yasak bölge ilan edilmesine yönelik kararlı bir duruş göstermeli ve birlikte çalışmalıyız."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BM GENEL KURULU’NDA 'BM, SURİYE REJİMİNE NE KADAR MÜSAMAHA GÖSTERECEK?' "Ateşkes ortadan kalktı ve BM'nin konvoyuna rejim tarafından saldırı yapıldı. Suriye rejimi BM gözetimindeki yardımların acil insani yardıma ihtiyacı olan Halep halkına ulaşmasına izin vermiyor. Rejimin insanları açlığa mahkum ederek 'ya teslim ol, ya öl' politikasına BM daha ne kadar müsamaha gösterilecek? Irak'ın en büyük gücünü oluşturan etnik ve mezhebi çeşitliğiliği muhafaza edecek siyasi durumun oluşturulamayacağı görülüyor. Bölgede yeni sorunlara yol açabilecek 1 milyondan fazla insanın sığınmacı durumuna düşeceği insani krizin çıkması kaçınılmazdır." ERDOĞAN: 'YA TESLİM OL, YA ÖL' POLİTİKASINA DAHA NE KADAR MÜSAMAHA GÖSTERİLECEK?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN DÜNYAYA 4 DİLDE MESAJ

"GAZZE'YE FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ"

"Harem-i şerifin kutsiyetine İsrail tarafından saygı gösterilmesi, ihlallere bir son verilmesi gerekiyor. İsrail ile normalleşen ilişkilierimizi, barış sürecinin kolaylaştırılması, Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için değerlendirmeye çalışacağız. Gazze'ye faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. "

"Dünya 5'ten büyüktür ve BMGK yeniden reforme edilmelidir"

"GAYRİ SAFİ MİLLİ HASILAYA GÖRE EN FAZLA YARDIMI BİZ YAPTIK"

Dünyada en az gelişmiş ülkelere destek konusunda ilk 3 sırasında ABD, Türkiye ve İngiltere var. Gayri safi milli hasılaya göre en fazla biz yardım ettik. En fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak, elinden gelen tüm gayreti gösteren ülkeyiz. Suriyeli mülteciler konusunda geçen yıl BM oturumunda ilk kez ele alındı. G20'nin gündemine göç ve terörizm konularının alınması ülkemizin girişimleri neticesinde gerçekleşti. Ege denizindeki ölümlerin önünü almak amacıyla 2015 Ekim ayında günlük 7 bin olan düzensiz göç olayının son aylarda 50'ye düşmesini sağladık. Türkiye'nin AB mutabakatında taahhütlerini başarıyla yerine getirdiğini gösteriyor. AB'nin verildiği sözlerin adeta unutulduğunu, karşımıza sürekli suni mazeretlerin çıkarıldığını görmenin üzüntüsü içerisindeyiz"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "FETÖ İLE MÜCADELE ETMEZSENİZ YARIN GEÇ OLABİLİR"

"DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'in reforme edilmesi gerektiğini belirterek: "Güvenlik Konseyi'ni, temsil niteliği güçlendirilmiş, daha demokratik, adil, şeffaf ve etkin kılacak kapsamlı bir reform üzerinde mümkün olan en geniş uzlaşmayı sağlamalıyız. Birleşmiş Milletler'in reforme edilmesi gerekir. Özellikle barışı koruma ve inşa faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi konusunda Genel Sekreter Ban Ki-Mun önderliğinde atılan adımları takdirle karşılıyoruz. Bununla birlikte uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan BM Güvenlik Konseyi reforme edilmekçe bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır. İşte bu sebeple, 'Dünya 5'ten büyüktür" gerçeğini her fırsatta, uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz hatırlatıyorum." dedi.

"Siyasetçi omurgalı olacak, inandığı doğruları söyleyecek. Eğer demokrasi diyorsak ancak bu şekilde sağlayabiliriz. Irkçılık ve İslam karşıtlığı milyonlarca vatandaşı olan Türkiye için önemli bir konudur. 10 yıl önce dönemin İspanya Başbakanı ile bu tehditlere karşı kalıcı çözümler amaçlıyordu. 2010'da Finlandiya ile BM çatısı altında barış için arabuluculuk girşimine ilginin artmasından da memnuniyet duyuyoruz. Birlikte oluşturduğumuz 2030 Birlikte Kalkınma hedefi hepimiz için iddialı şeyler içeriyor. Türkiye olarak 2011 yılında yaptığımız en az gelişmiş üllkelere yılda 200 milyon dolar verme iddiamızın üzerine çıktık"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BM'NİN AÇILIŞ OTURUMUNA KATILDI

ERDOĞAN, O İSMİ HEYETE SON ANDA DAHİL ETTİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY İLE GÖRÜŞTÜ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dünya 5'ten büyüktür ve BMGK yeniden reforme edilmelidir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN