Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebekler öldürülürken kimse masum kalamaz

lilerin dramına dikkat çeken ve empati çağrısı yapan Erdoğan: Uluslararası toplum insani ve vicdani değerlere sahip çıkamayarak çok kötü bir sınav verdi

Giriş Tarihi: 22.9.2016
Bebekler öldürülürken kimse masum kalamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'na hitının ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde düzenlenen Mülteci Zirvesi'nde konuştu: 'de devam eden iç savaşta bugüne kadar 600 bin kişi öldürülmüş durumda. Ülkesini terk etmek zorunda kalanların sayısı 5 milyonu bulmuş durumda. Şayet kendi ailemizden kendi çevremizden empati yaparak bunca insanın yaşadığı dramı anlamaya çalışmazsak sorunun çözümünü hızlandıramayız.

AYLAN VE ÜMRAN: Cansız bedeni kıyılarımıza vuran Aylan bebeğin o acı görüntüleri hafızalarımızdan silinmemiş olmalı. Aynı şekilde Halep'teki bombalanan evinin yıkıntılarından çıkartılan ve bindiği ambulansta tüm masumiyetiyle oturtulan, her tarafı kan toz içinde Ümran bebeğin görüntüsünü de herhalde unutmadık. Uluslararası toplum bu süreçte sadece insani ve vicdani değerlere sahip çıkamayarak çok kötü bir sınav verdi. Bebeklerin, kadınların sivillerin öldüğü, öldürüldüğü bir dünyada kimse masum kalamaz.

BİZDE AYRIM YOK: Ülkemize gelenlerin etnik kökenine, inancına, mezhebine, meşrebine bakmadan herkese aynı duyarlılıkla yaklaştık. Sığınmacıları kamp hayatına mahkûm etmek, çadır ve konteynır kentlerle bu süreci devam ettirmek istemiyoruz. Sığınmacıların kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak için şehirlerimizde yaşamalarına ve çalışmalarına izin veriyoruz. Ve şu anda da onlar için vatandaşlık süreçlerini başlatmış vaziyetteyiz. Bu bir sosyal risk problemi de meydana getiriyor. Biz bu riski aldık ve bundan asla pişman değiliz.

YALNIZ BIRAKILDIK: AB'nin verdiği sözler maalesef tutulmadı. krizinin başından beri yalnız bırakılan Türkiye bir kez daha aynı akıbete duçar oldu. Biz bu meselenin üstesinden öyle veya böyle geliriz ve geleceğiz. Ama AB başta olmak üzere uluslararası toplum böylesine temel bir insani krizde ortaya koyduğu tutarsızlığın hesabını ilanihaye veremez. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile ikili görüşme gerçekleştiren Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de telefonla görüştü. Kremlin'den yapılan açıklamada, Suriye krizinin ele alındığı görüşmede Erdoğan'ın Putin'i, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin kazandığı Duma seçimleri nedeniyle de tebrik ettiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebekler öldürülürken kimse masum kalamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN