Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmet Altan’ın tutuklanmasının gerekçeleri ortaya çıktı!

girişimi soruşturmasında tutuklanan gazeteci Ahmet Altan hakkındaki suçlamaları reddederken, mahkeme tutuklama kararında, “Taraf Gazetesi’nde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarsızlaştırılması yönünde çok sayıda gazete manşetlerine yer verildiği, Altan’ın FETÖ’nün gayesinde hizmet ettiği” ifadeleri yer aldı.

Giriş Tarihi: 24.9.2016 02:04
Ahmet Altan’ın tutuklanmasının gerekçeleri ortaya çıktı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında "Darbeye teşebbüs" ve "Terör örgütü üyeliği" suçlarından tutuklanan gazeteci Ahmet Altan'ın Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nde verdiği ifade ve mahkemen kararının detayları ortaya çıktı. İfadesinde hakkındaki suçlamaları reddeden Altan'ın tutuklanması gerektiren delil bulunmadığını belirttiği öğrenildi.

Hakkındaki suçlamaları dehşet verici bulduğunu belirten Altan'ın ifadesinde, "Suçlamaların ne olduğunu kavrayamıyorum. Benim bildiğim hukuk eylemler ile ilgilenir. Suç olan bir eylemi saptar ve kanıtlarını ortaya koyar. Ben öyle bir dava ile karşı karşıyayım ki dehşet verici bir suçlama var. Ama en küçük bir kanıt yok" dediği öğrenildi.

"HABERCİLİK ANLAYIŞININ DIŞINDA YAYINLAR YAPILMIŞTIR"

Altan, ifadesinin ardından tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne götürülürken, mahkeme kararının detayları da ortaya çıktı.

Mahkeme kararında, Taraf Gazetesinin, FETÖ mensuplarının silahlı kuvvetlerde etkin olması için yürütülen Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Amirallere Suikast, Poyrazköy gibi davaları yürüten FETÖ'nün yargı ayağındaki mensupları ile irtibatlı olarak kamuoyu oluşturmak amacıyla habercilik anlayışının dışında yayınlar yaptığı anlatıldı.

"ZAMAN AŞIMI UYGULANAMAZ"

Şüpheli Altan'ın Genel Yayın Yönetmeni olarak çıkan haberlerden sorumlu bulunduğu ifade edilen kararda, "yapılan yayıncılığın Basın Kanunu'nda belirtilen tarafsız ve haber verme anlayışının dışında icra edildiğinden suçun niteliği gereği aşımı sürelerinin uygulanamayacağı açıktır" denildi.

"ALTAN'IN FETÖ'NÜN GAYESİNDE HİZMET ETTİĞİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR"

Kararda, Taraf Gazetesi'nde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin itibarsızlaştırılması yönünde çok sayıda gazete manşetlerine yer verildiği belirtilerek, "Özellikle dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanması sürecinde yapmış olduğu yayınlar nedeniyle hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de Genelkurmay Başkanı hakkında kamuoyu oluşturulduğu değerlendirildiğinde, FETÖ'nün amaçları doğrultusunda yayın yapan gazete ve genel yayın yönetmeni şüphelinin FETÖ'nün gayesinde hizmet ettiği değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet Altan’ın tutuklanmasının gerekçeleri ortaya çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN